Prema navodima televizije Federacije BiH (FTV) i pisanju "Dnevnog avaza", Špirić je, nakon što je do njega doprla informacija o nafti u Savi, izjavio kako na takvu mrlju "čeka već tri mjeseca".
Pročitajte i ovo
rijeka Sava
Od ponoći opadanje vodostaja: "Ako smo preživjeli prošlu godinu, nadam se da ćemo i ovu"
Nesvakidašnja pojava
VIDEO Sava je pozelenila, čamci izgledaju kao da klize po livadi: "To je katastrofa, dogodilo se zbog jednog razloga"
>> Eko incident kod Slavonskog Broda
"Iz pouzdanih izvora znam da se time hoće sabotirati uspješna privatizacija naftnog sektora u BiH. Odabrali su pravo vrijeme kada je sve to završeno", izjavio je bosanskohercegovački premijer.
Naznačio je kako odgovornima zapravo smatra "hrvatske lobije koji su "uzeli tržište u BiH, a izmišljajući katastrofu žele ga zadržati".
Da bi to dokazao Špirić je istaknuo kako je pripravan "popiti vodu iz Save kod Bosanskog Broda".
"Trebamo čuvati našu proizvodnju a ne nasjedati na svaku zabrinutost koja dolazi iz Zagreba", zaključio je predsjedatelj Vijeća ministara BiH.
Njegovo negiranje incidenta u izravnoj je suprotnosti s onim što je izjavio direktor rafinerije u Bosanskom Brodu Drago Bačić koji je potvrdio kako se u Savu izlila manja količina nafte.
Zbog izlijevanja nafte u Savu hrvatski veleposlanik u BiH Josip Vrbošić dobio je upute iz Zagreba da intervenira kod Ministarstva vanjskih poslova BiH.
Ministar Sven Alkalaj potvrdio je kako ga je veleposlanik Vrbošić kontaktirao u vezi s incidentom.
Alkaj tvrdi da je o tome informirao Špirića i zamolio ga da intervenira kod premijera Republike Srpske Milorada Dodika i drugih tijela vlasti u RS-u.
Špirić međutim tvrdi kako mu ministar Alkalaj "ništa nije javio".
Naftna mrlja promjera oko 500 metara zamijećena je u petak poslijepodne na rijeci Savi kod Slavonskoga Broda.
Manja naftna mrlja promjera 10 metara zamijećena je u subotu na istom mjestu.
Hrvatski inspektori odmah su pretpostavili da je izvor zagađenja curenje nafte iz rafinerije u Bosanskom Brodu jer u gornjem toku rijeke Save nije bilo nikakvih tragova zagađenja.
U noti koju je u subotu navečer hrvatskom MVPEI-u uputilo bosanskohercegovačko ministarstvo vanjskih poslova potvrđeno je da je do zagađenja došlo zbog kvara na dvije crpke u sustavu pročišćavanja derivata u Rafineriji Bosanski Brod.