Fosilizirana ljudska čeljusna kost pronađena je u moru nedaleko od tajvanske obale, a čini se da je riječ o otkriću nove vrste primitivnog čovjeka koji je nastanjivao istočnu Aziju prije čak i do 190.000 godina.
Pročitajte i ovo
čudo usred mora
Dramatično spašavanje usred Pacifika: Hrvati pronašli dva izgubljena ribara, plutali su čak 500 kilometara od otoka
Kod Novigrada
Pronađena brodica nestalih ribara, njih i dalje traže: "I dalje se nadamo da ćemo ih pronaći"
Tim znanstvenika iz Tajvana, Japana i Australije nazvao je tu novu vrstu primitivnog čovjeka "Penghu čovjek", jer je fosil uhvaćen u mrežu nedaleko od istoimenog otočja, prenosi Telegraph.
Riječ je o desetak centimetara velikom fosilu čeljusne kosti, koja na sebi još uvijek ima četiri čitava zuba, dva od kojih su kutnjaci. Znanstvenici nisu zasad uspjeli utvrditi spol, dob i visinu tog hominida na temelju pronađenog fosila, ali su istaknuli da je riječ o "robusnom" fosilu.
Pronađeni fosil nema srodnosti s homo erectusima tog doba - Peking čovjeku i Java čovjeku. Ostaci isto tako nisu povezani niti s homo floresiensisom, odnosno takozvanim "hobbit" hominidom, čiji fosilizirani ostaci su pronađeni na indonezijskom otočju Flores 2003. godine.
To znači da bi taj fosil mogao predstavljati posve novu vrstu ili rijetku podgrupu homo erectusa. Znantvenici sugeriraju u svojoj studiji da to otkriće "implicira prisutnost još jedne dugostojeće loze u Aziji, koja se pojavila u ranom pleistocenu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook