Slovenski premijer Miro Cerar podnio je ostavku nakon što je Vrhovni sud poništio referendum o gradnji nove pruge od Kopra do Divače.
Pročitajte i ovo
NEDOSTAJE NAM MILIJUN EURA
Susjedi počinju s proizvodnjom staničnih pripravaka koji spašavaju živote, a gdje je Hrvatska zapela?
Emotivan govor
Irski premijer Varadkar neočekivano podnio ostavku: "Nemam ništa drugo zacrtano"
"Danas se prelila kap preko ruba, projekt druge pruge je doživio novi udarac kojeg su prouzročili oni što železaustaviti pozitivan razvoj Slovenije. U takvim pričama ne želim sudjelovati", poručio je Cerar.
O ostavci je obavijestio i slovenskog predsjednika Boruta Pahora, a najavio je da će izjavu o odstupanju s mjesta premijera predati Parlamentu.
Slovenski mediji javljaju da će Cerar do daljnjega obavljati tekuće i nužne poslove. Između ostalog je rekao da je u dosadašnjem mandatu radio za dobro državljana, što pokazuju rezultati. "Sud treba poštovati", dodao je Cerar.
"Poštovane državljanke i državljani, država je danas u bitno boljem stanju nego godine 2014. Vlast vraćam vama u ruke", rekao je Cerar nakon sjednice Vlade, a građanima se obratio i putem Twittera.
Poručio im je da je odluku donio jer treba znati što je ispravno, a što pogrešno. "Riječ je o odgovornosti koju preuzimam i odluci koju bi učinio svaki političar vrijedan povjerenja", napisao je Cerar.
Sud poništio referendum
Slovenski vrhovni sud poništio je u srijedu referendum na kojemu su slovenski birači u rujnu prošle godine tijesnom većinom potvrdili zakon o gradnji nove pruge od Kopra do Divače, što je bio veliki udarac za Cerarovu Vladu. Prema procjenama, vrijednost projekta izgradnje pruge iznosi gotovo milijardu eura, a dio sredstava Slovenija je već dobila iz fondova Europske unije. Mađarska je također izrazila spremnost da sudjeluje u projektu s oko 200 milijuna eura u zamjenu za lučke i željezničke koncesije.
Sud je naveo da je odluka Cerarove Vlade da referendumsku kampanju, u kojoj je iznosila samo pozitivne posljedice zakona o gradnji te pruge financira sa 130 tisuća eura proračunskih sredstava, bila nedopustiva jer je tako u nepovoljan položaj dovela protivnike zakona da u kampanji iznesu svoje argumente. Zato je rezultat referenduma poništen, pa će se on morati ponoviti.
Inicijatori referenduma koji su prošle jeseni pozivali birače da glasuju protiv modela gradnje za koji se odlučila Vlada, te protiv predložene trase, izjavili su da su zadovoljni odlukom Vrhovnog suda i da će se zalagati da se ponovljeni referendum održi s parlamentarnim ili lokalnim izborima koji se održavaju ove godine, kako bi se uštedjelo na troškovima.
Na referendumu koji je održan krajem rujna 2017. za gradnju 27 kilometara nove pruge između Kopra i Divače izjasnilo se 53 posto birača, a 47 posto ih je bilo protiv, no na birališta je izašla samo četvrtina upisanih u biračke spiskove.
Cerar je na izvanrednoj sjednici Vlade rekao da su prošle tri i pol godine od početka njegovog mandata. "Smrtve točke smo nakon 25 godina pomaknuli investiciju druge pruge. Drugi su o tome govorili, mi smo to napravili", rekao je Cerar.