Potpredsjednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac izjavio je da je dobro što Međunarodni sud pravde nije Srbiju osudio za genocid, jer bi u suprotnom "cijeli narod bio žigosan", dodajući da se svi počinitelji i inspiratori zločina trebaju identificirati i naći pred sudovima, ne samo Haškim, već i sudovima u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Pročitajte i ovo
burno u BiH
FOTO Dodik hitno završio u bolnici, a gradonačelnik Banje Luke sukobio se s policijom: "Otimaju gradsku imovinu!"
izazivanje međunacionalne mržnje
Bošnjak vrijeđao hrvatsku djecu ubijenu tijekom rata u Vitezu: Dobio tri mjeseca uvjetne kazne
- Dobro je za sve koji žive u Srbiji što naša zemlja nije oglašena kao genocidna, jer da je sud donio takvu odluku, bojim se da bismo svi bili žigosani, bez obzira na to da li smo bili protiv toga ili smo podržavali takve aktivnosti, kazao je agenciji Beta potpredsjednik stranke predsjednika Srbije Borisa Tadića.
Nasljednik Slobodana Miloševića na čelu Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić presudu vidi značajnom ne samo za Srbiju i srpski narod, već i za svoju stranku, koja je bila na vlasti u Srbiji u vrijeme rata u Bosni i Hercegovini. Po njegovim riječima, presudom se "obesmišljavaju priče o zapovjednoj odgovornosti Srbije i SR Jugoslavije", ali i Haški sud i proces protiv Miloševića i ostalih optuženih po zapovjednoj odgovornosti pred tim sudom.
- Nije sporno da treba procesuirati pojedinačne zločine, ali u Haškom sudu je postojala namjera da se državi i narodu nametne krivnja za organizirani genocid i etničko čišćenje nad drugim narodima bivše Jugoslavije, izjavio je Dačić agenciji Beta, naglasivši da pojedinačna suđenja počiniteljima ratnih zločina "trebaju biti proces koji će obuhvatiti i sve bivše jugoslavenske republike".
Dačić nije komentirao navode presude da je Srbija odgovorna zato što nije ništa učinila da spriječi genocid u Srebrenici 1995. godine, rekavši da su to "izvedene stvari", a da je suština presude da Srbija nije kriva za genocid, niti je suučesnik u ratnim zločinima u Bosni i Hercegovini.
Suprotno tom mišljenju, beogradska nevladina organizacija
Inicijativa mladih za ljudska prava ocjenjuje da je Srbija trebala biti osuđena za genocid i da "presuda nije u interesu ni Srbije niti žrtava".
- Šokiran sam zbog presude. Očekivao sam da Srbija bude osuđena za genocid ili suučesništvo u genocidu, izjavio je agenciji Beta Dragan Popović, član te nevladine organizacije koja se zauzima za suočavanje s prošlošću i koja posljednjih godina vrlo blisko surađuje s Fondom za humanitarno pravo Nataše Kandić.
Na presudu Međunarodnog suda pravde u Haagu (ICJ) po kojoj Srbija nije proglašena krivcem za genocid u BiH, u Republici Srpskoj još nema službenih izjava državnih
dužnosnika, a političke stranke i pojedinci različito primaju i
komentiraju presudu.
Predsjednik Demokratskog narodnog saveza (DNS), koalicijskog partnera Saveza neovisnih socijaldemokrata Milorada Dodika, Marko Pavić izjavio je novinarima da bi svi oni koji su sudjelovali u kreiranju optužbe Bosne i Hercegovine protiv Savezne Republike Jugoslavije, odnosno Srbije i Crne Gore "i na taj način trošili novac poreznih obveznika" morali "snositi odgovornost" sada, nakon presude
suda.
Pavić smatra da će odluka suda "pridonijeti miru i stabilnosti
na Balkanu i unutar BiH". On je također izjavio da je sudskom odlukom "presuđeno svima koji su samoinicijativno jedan narod (srpski) proglašavali genocidnim". On međutim ne osporava činjenicu da je Srbija prekršila obvezu "da spriječi genocid (u BiH)" te da "kazni počinitelje".
Predsjednik Socijalističke partije RS Petar Đokić izjavio je za
elektroničke medije u ponedjeljak da presuda ICJ daje mogućnost daljnje suradnje država nastalih iz bivše Jugoslavije, naročito Srbije i BiH.
Analitičarka Tanja Topić iz Banje Luke smatra da presuda ICJ "nije iznenađujuća" te da se ne može promatrati izvan političkog konteksta i donošenja konačne odluke o statusu Kosova i Metohije.
Ona procjenjuje da međunarodna zajednica pokušava napraviti ustupak srpskoj strani odnosno Srbiji u odnosu na utvrđivanje konačnog statusa Kosova. Kada je riječ o unutrašnjim odnosima u BiH, Topić smatra da
presuda ICJ-a ne može zadovoljiti sve strane.
- Mislim da će ta odluka na neki način dovesti do pojačavanja
napetosti i jaza između naroda u BiH, izjavila je Tanja Topić.
Profesor Filozofskog fakulteta u Banjoj luci Miodrag Živanović
smatra da je presuda Međunarodnog suda pravde u Haagu očekivana, jer ne postoji spremnost da se "odnosi dalje remete, ali ni da ih se riješi".
- Sud je donio očekivanu presudu, koja ne bi temeljno remetila odnose u jugoistočnoj Europi i na Balkanu, kojom će, pretpostavljam, svi biti podjedanako nezadovoljni, rekao je Živanović. On je podsjetio na nagađanja po kojima će se donijeti presuda u korist Srbije, ali da će to biti uvjetovano rješavanjem konačnog statusa Kosova i Metohije "što bi opet bilo protiv interesa Srbije".
- Dakle, ništa na Balkanu nije riješeno i ništa neće biti
riješeno u jednom duljem razdoblju. To nije dobro za sve nas koji ovdje živimo, za ovdašnje narode i za države koje su nastale raspadom bivše Jugoslavije, a je li korisno u političkom smisli, teško je sada suditi, izjavio je Živanović.