Vladajuća koalicija slovenskog premijera Janeza Janše i formalno se počela raspadati. Vrh Građanske liste (DL) Janšinog glavnog partnera i predsjednika Državnog zbora Gregora Viranta odlučio je na poslijepodnevnoj sjednici da ta stranka odlazi u opoziciju. Time je vlada izgubila većinu u parlamentu i zasad nastavlja funkcionirati kao manjinska.
Pročitajte i ovo
Užasno otkriće
Strava u susjedstvu: Mrtva beba pronađena na smetlištu
Janši rok do ponoći
Pomirbeni sastanak stranaka u Janšinoj vladi završio bez izjava
'Odluku smo donijeli jednoglasno i bila je zapravo prilično jednostavna', rekao je Virant, čija stranka ima sedam zastupnika. Dodao je da će parlament u ponedjeljak biti izviješten da njegova dva čovjeka u vladi, ministar financija Janez Šušteršič i ministar javne uprave Senko Pličanič, napuštaju kabinet, čime će njihova ostavka postati izvršna. Istog dana Virant će, kako je pojasnio, dati i ostavku na mjesto predsjednika parlamenta.
>> Janši curi vrijeme, koalicijska vlada pred raspadom
DL-ova je odluka donesena zbog korupcijskog skandala u kojem se našao Janša, nakon izvješća antikorupcijske komisije u kojem je prozvan zbog nesrazmjera prijavljene i stvarne imovine. Njegova mu je stranka dala podršku, a on je, demantirajući navode izvješća, ustvrdio da je riječ o političkom podmetanju.
No, gotovo svi koalicijski partneri postavili su mu ultimatum da se zbog skandala povuče s premijerske pozicije. Virantov je rok istekao je u ponoć, dok su ostali partneri zasad manje određeni, ali također ustraju na Janšinom odlasku.
Politička kriza u Sloveniji s velikom se pozornošću promatra i u Hrvatskoj. Susjedna je država jedina članica Europske unije koja još nije ni pokrenula postupak ratifikacije pristupnog ugovora, a rok za to istječe 1. srpnja.
Najveća opasnost za ratifikaciju leži u eventualnom raspisivanju prijevremenih izbora, s obzirom da bi do uspostave nove vlasti proteklo nekoliko mjeseci pa bi 1. srpnja mogao doći u pitanje. Zasad nije jasno kako će se kriza rasplesti - osim izbora, moguće je da će Janšina stranka u konačnici ponuditi novog mandatara, a neki spominju i mogućnost tehnokratskog kabineta.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook