"Zapadni Balkan je ključan za dugotrajan mir u Europi i snagu NATO saveza", rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković u Daytonu u nedjelju, u povodu 30. obljetnice Daytonskog sporazuma, dodajući da Hrvatska podržava euroatlantske težnje Bosne i Hercegovine.
policija objavila detalje
Drama kod Plitvica - napali putnike iz Srbije: "Moj did se borio protiv vas!"
Ima ozlijeđenih
FOTO/VIDEO Drama nakon prosvjeda u Beogradu: Policija krenula na građane, odjekuju topovski udari, bačen je suzavac
Uhićen je
Stravično ubojstvo kod Omiša: Mladić bagerom pregazio očuha pa ga njime zakopao
"Zapadni Balkan nije periferno pitanje. On je ključan za dugoročni mir Europe i snagu našeg transatlantskog saveza", poručio je Plenković na prijemu "Obnovljeni fokus na mir i prosperitet na Balkanu".
Premijer sudjeluje na proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a u Daytonu, gdje je prije 30 godina potpisan sporazum kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini.
"Unatoč činjenici što je prošlo 30 godina, sjećanje na brutalan rat, ljudske patnje i razaranje, a naročito u BiH, i dalje je živo", rekao je premijer.
Kazao je da je Hrvatska, jedna od potpisnica Sporazuma, "ponosna na konstruktivnu i krucijalnu ulogu" koju je imala u okončanju tog rata.
"A stajala je uz BiH u njenim najmračnijim trenucima, pružajući sklonište za izbjeglice, održavajući humanitarne koridore otvorenima i konačno, izvođenjem odlučujućih vojnih operacija koje su pripremile put prema miru", rekao je Plenković.
Dodao je da se ta solidarnost i danas nastavlja te da je Hrvatska i dalje jedan od najpouzdanijih partnera BiH, podržavajući njene euroatlantske težnje i zagovarajući reforme, dijalog i jednaka prava za sve njene konstitutivne narode.
Naglasio je da prava Hrvata nikada ne smiju ovisiti samo o "demografskim podacima" jer je Bosna i Hercegovina njihova domovina, koju su "branili, izgradili i doprinijeli njenoj budućnost".
"Hrvatska pak ima moralnu dužnost i strateški interes da osigura da Hrvati u BiH uživaju jednaka prava, a ne specijalne privilegije", istaknuo je.
Dodao je da Hrvatska nastavlja zagovarati uključiv dijalog i kompromis unutar Bosne i Hercegovine kako bi ona mogla potpuno ostvariti svoj potencijal kao "stabilna, demokratska i prosperitetna država".
"I kao i 1990-ih, ponudit ćemo tu istu podršku drugim zemljama u jugoistočnoj Europi na njihovom putu prema stabilnosti, prosperitetu i integraciji u transatlantsku zajednicu", poručio je.
Bosna i Hercegovina je uz Srbiju i Kosovo, jedina zemlja zapadnog Balkana koja nije članica NATO saveza.
Plenković: "Prepoznat je važan problem"
"Ovo je događaj na kojem je velik broj zastupnika nacionalnih parlamenata iz država članica NATO-a, na kojem su brojni ljudi koji su sudjelovali u različitim fazama, i političkim i diplomatskim, u Bosni i Hercegovini u protekla tri desetljeća. Okupljeni su da bi se rezimiralo što je Dayton donio, što je trebao biti, a što možda nije onako kako treba i kako se dogovorilo", rekao je Plenković odgovarajući na pitanja novinara.
Upitan je i povećanju ulaganja država članica NATO-a u obranu.
"Pozicija je svih saveznica da, s obzirom na nove okolnosti, treba povećati izdvajanja za obranu. Hrvatsku je ispunila trenutni zahtjev NATO-a od 2 posto BDP-a za obranu. U okviru tih 2 posto je i 20 posto za modernizaciju, a Hrvatska ima 30. Mi smo spremni i više izdvajati, što govore i projekcije u hrvatskom proračunu", odgovorio je premijer.
Osvrnuo se i na pristup koji administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa ima prema vanjskoj politici.
"Nama je drago da su na tako visokoj razini, a riječ je o zamjeniku državnog tajnika Marca Rubija, prepoznate jedan važan problem u BiH, a to je izbor članova Predsjedništva", zaključio je predsjednik Vlade RH.