'Grubi napadi na našu stranku i aluzije da smo se žrtvama poklonili u sklopu predizborne aktivnosti pokušaj su skretanja pozornosti javnosti s teme masovnih egzekucija u Sloveniji nakon rata, koje su po opsegu i sustavnosti politički genocid', navela je u priopćenju za javnost stranka Nova Slovenija.
Pročitajte i ovo
Ubojstvo policajca
VIDEO Policijska akcija na mjestu brutalnog napada: "Specijalci s dugim cijevima pretresaju..."
"Bio je mirno dijete"
Susjednu zemlju šokiralo brutalno krvoproliće: "Vrlo je opasno, uskoro će i narod po ulicama ubijati"
>> 'Rudarski rov Barbara godinama je skrivan'
Izaslanstvo te stranke na čelu s bivšim premijerom i ministrom vanjskih poslova Alojzom Peterleom posjetilo je u ponedjeljak mjesto gdje su u napuštenom rudniku otkriveni posmrtni ostaci više stotina žrtava. Predsjednik države Danilo Tuerk ocijenio je, međutim, kao 'politizaciju i manipulaciju' Peterleov poziv da se i sam što prije u ime svih građana pokloni žrtvama te upozorio na 'predizbornu aktivnost' te stranke uoči izbora za Europski parlament.
Otkriće šokantnog mjesta zločina u Sloveniji je i dalje predmetom političkih i etičkih polemika, a postavilo se i pitanje jesu li kadrovi s kosturima i mumijama iz Barbarina rova kod sela Huda Jama bili primjereni za prikazivanje u večernjim terminima informativnih emisija, kad te strahote mogu vidjeti djeca.
Pučka pravobraniteljica Zdenka Čebašek Travnik ocjenjuje takvu ekspoziciju mladih spornom. Ona je za dnevnik 'Indirekt' rekla da bi prikazivanje snimaka poput onih iz Hude Jame zbog okrutnosti i nasilja roditelji i pedagozi trebali popratiti objašnjenjima i razgovorima. No, sve je, tumači ona, ovisno o osjetljivosti urednika na televiziji, koji bi morali paziti i na poštovanje dostojanstva žrtava i njihove rodbine.
Slično preporuča i psihijatar Hubert Požarnik, aktivan u politici u vrijeme demokratskih promjena prije dvadesetak godina. On je za Slovensku televiziju rekao da bi otkriće stratišta sličnih razmjera primjerice u Njemačkoj zasigurno izazvalo žestoke reakcije javnosti, a ne moralnu indiferentnost, te da bi pedagozi takvu priliku iskoristili za nekoliko 'satova povijesti' kako bi učenicima tumačili povijesne događaje i ratne strahote te djeca ne bi bila dodatno traumatizirana.