Pala potpora: Više Slovenaca za Pahorov odlazak nego za ostanak
Piše Dr. Ana Kandare Šoljaga,
06. rujna 2011. @ 12:41
Slovenski parlament ovog bi mjeseca trebao potvrditi pet novih ministara u vladi Boruta Pahora, no prema jednoj anketi više je Slovenaca koji smatraju da bi im parlament trebao uskratiti potporu, što bi otvorilo mogućnost prijevremenih izbora, nego onih koji su za potvrdu rekonstrukcije vlade, kako bi ona nastavila djelovati s punim ovlastima.
Podijelite
Da bi bilo bolje da parlament ne potvrdi nove ministre, čime bi izrazio nepovjerenje Pahorovoj vladi, odgovorilo je 43 posto ispitanika u anketi koju je u utorak objavila Slovenska televizija. Nasuprot njima, 32 posto ispitanika smatra da je bolje da novi ministri dobiju potreban broj glasova, čime bi sadašnja vlada unatoč tome što formalno nema većine u parlamentu nastavila djelovati s punim ovlastima.
Redovitu mjesečnu telefonsku anketu o stajalištima biračkog tijela radi Fakultet za primijenjena društvena istraživanja iz Nove Gorice, a zadnje je istraživanje provedeno od 29. kolovoza do 1. rujna i uključilo 923 ispitanika.
Potpora biračkog tijela Pahorovoj vladi pala je u odnosu na anketu od prije mjesec dana. Tako sadašnju vladu u kojoj su Pahorovi Socijalni demokrati (SD) i Liberalni demokrati (LDS) Katarine Kresal trenutačno podupire još samo 17,5 posto ispitanika, a ne podupire je 74,5 posto, pokazuje anketa Slovenski utrip.
Vodeća oporbena stranka, koju vodi bivši premijer Janez Janša, i dalje je u velikoj prednosti pred strankom premijera Boruta Pahora pa bi na eventualnim prijevremenim izborima osvojila najviše zastupnika u parlamentu.
Za Janšinu Slovensku demokratsku stranku (SDS) na parlamentarnim izborima glasovalo bi 16 posto birača, a za Pahorove Socijalne demokrate (SD) 10 posto. Na trećem je mjestu s tri posto potpore Slovenska nacionalna stranka (SNS) Zmage Jelinčiča, a onda slijede sve ostale političke stranke koje po istraživanju dobivaju samo dva posto potpore birača, što je za sada ispod praga za ulazak u parlament, pokazuju rezultati istraživanja.
Na pitanje tko je odgovoran za sadašnje stanje u Sloveniji kojim nisu zadovoljni, 47 posto ispitanika navelo je da je to sadašnja vlada, dok ostali za to krive prijašnje vlade ili oporbu ili ne znaju tko je odgovoran. (Hina)