Nemiri, koji su doslovce paralizirali svakodnevni život, prisutni su diljem zemlje, no prosvjed u Lahoreu jedan je od najvećih nakon pogibije bivše premijerke i oporbene čelnice, javlja dpa.
Pročitajte i ovo
Postuhmno priznanje
Benazir Bhutto odlikovanje UN-a za ljudska prava
Asif Ali Zardari, udovac Benazir Bhutto, novi predsjednik Pakistana
Danas su maskirani napadači u Karačiju ubili jednog od
pristaša Benazir Bhutto koji je bio zaogrnut zastavom njezine stranke i koji se vraćao iz mauzoleja u kojem je u petak Bhutto sahranjena.
Tisuće pripadnika vojnih i paravojnih snaga patroliraju gradovima, posebice u južnoj provinciji Sindh, političkom uporištu Bhutto, gdje razularene gomile pale automobile i uništavaju vladina predstavništva, benzinske stanice, tvornice i banke.
U nemirima je od atentata na Bhutto diljem zemlje poginulo 33 ljudi.
Povodom atentata na bivšu premijerku, javlja AFP, oglasilo se i izborno povjerenstvo i ustvrdilo da je izborni proces zbog ubojstva Bhutto i nasilja u zemlji "ozbiljno ugrožen".
Povjerenstvo bi u ponedjeljak trebalo održati izvanredni sastanak o parlamentarnim izborima predviđenim za 8. siječnja.
Oporbena stranka ubijene Bhutto, Pakistanska narodna stranka (PPP), sutra će odlučiti da li će sudjelovati na spomenutim izborima ili će ih bojkotirati.
"Odluku ćemo donijeti u nedjelju na sastanku odbora stranke", kazala je za AFP bivša glasnogovornica Benazir Bhutto i visoka dužnosnica PPP-a Sherry Rehman.
Druga po snazi oporbena stranka, PML-N, također bivšeg premijera Nawaza Sharifa, već je dala do znanja da će bojkotirati parlamentarne i lokalne izbore.
Što se tiče same istrage o ubojstvu Bhutto, i tu se lome koplja
između vladajućih i oporbenjaka.
Prema riječima glasnogovornika ministra unutrašnjih poslova Javeda Iqbala Cheeme, medicinsko izvješće je pokazalo da je Bhutto preminula od teške frakture lubanje zadobivene prilikom udarca u željeznu bravu na krovnom otvoru automobila, iako su prvotno liječnici tvrdili da je preminula zbog metaka ispaljenih od strane napadača, prije nego se raznio eksplozivom.
Cheema tvrdi da je nije pogodio niti jedan jedini metak.
PPP, međutim, okrivljuje vladu za zataškavanje i tvrdi da je Bhutto bila na meti snajperista. PPP također traži nezavisnu, međunarodnu istragu o ubojstvu Bhutto.
Vlada je, inače, ubojstvo prepisala protalibanskom zapovjedniku Baitullahu Mehsudu, koji navodno održava bliske kontakte s Al'Qaidom, no glasnogovornik Mehsuda to niječe.
Iako je Bhutto govorila o uroti Al'Qaide da je likvidira, imala je
neprijatelje i u drugim krugovima, uključujući i moćne obavještajne službe i neke Musharrafove saveznike.
Zbog stanja u Pakistanu, koje se približava točki usijanja, i moguće potpune destabilizacije zemlje, njemački ministar vanjskih poslova Frank Walter Steinmeier izrazio je zabrinutost da bi pakistanski nuklearni arsenal mogao pasti u krive ruke.
"Nuklearno oružje ne bi smjelo pasti u ruke islamista...razgovaramo o tome s UN-om, SAD-om i Europljanima", kazao je njemački šef diplomacije.
"Užasnuti smo okrutnim napadom na Bhutto", rekao je i pozvao "pakistanske političare" da zajedno rade i formiraju blok protiv islamskih fundamentalista.