'U operaciji 'Stup obrane', Izrael se nije borio protiv Gaze, već Irana', rekao je za New York Times izraelski veleposlanik u SAD-u Michael B. Oren, a prenosi Business Insider.
Pročitajte i ovo
EU OPET ZABRINUT
EU razmatra prekid političkog dijaloga s Izraelom zbog kršenja ljudskih prava u Gazi
tijela zamotana u deke
Najmanje 13 djece ubijenih u najnovijem zračnom napadu: Izraelska vojska tvrdi da su eliminirali teroriste
>> Prekid vatre između Izraela i Hamasa uglavnom se poštuje
U ofenzivi su sudjelovali izraelski F-16 borbeni zrakoplovi, koji su bombardirali podzemne tunele, a kao podrška tu su bili jurišni helikopteri AH-64 Apache te brojne bespilotne letjelice, koji su uništili više od 1.500 meta u pojasu Gaze.
Sve je počelo izraelskim zračnim napadom na iransku tvornicu oružja u Sudanu. Izrael se službeno nije oglasio oko tog napada, no svima od Sudana do UN-a bilo je jasno kako je Izrael napao tu tvornicu jer je dostavljala oružje i rakete tipa 'Fajr', kojima je Hamas napadao Tel Aviv i Jerusalem.
Izraelska proturaketna obrana 'Iron dome', koju je dijelom financirao i SAD, uspjela je presresti 84 posto od 1.506 raketa, koje su ispaljene iz pojasa Gaze na Izrael. No, isti proturaketni sustav bio bi neučinkovit protiv Hezbolahovih raketa srednjeg dometa, ili iranskih dalekometnih raketa.
'Glavna lekcija ovdje je da je proturaketni sustav učinkovit i da radi', zaključio je Uzi Robin, bivši šef izraelskog proturaketnog programa. 'No on nema nikakve veze s prijetnjama iz Irana', dodao je.
'Nitko se dosad nije morao nositi s takvom obranom. Bilo bi tu puno raketa koje bi dolazile iz svih smjerova, a ispaljivane su rakete svih vrsta', istaknuo je Jeffrey White, stručnjak za obranu s Instituta za politiku na Bliskom istoku u Washingtonu.
Dok je operacija 'Stup obrane' skresala Hamasov raketni arsenal od 10.000 do 12.000 raketa, ona ipak nije pokazala dovoljno moći i strategije u slučaju eventualnog sukoba s Iranom.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook