Primirje, postignuo uz egipatsko i američko posredovanje, stupilo je na snagu u utorak ujutro i trebalo bi trajati 72 sata. Sada trebaju početi pregovori o trajnom miru između zaraćenih strana s dijametralno suprotnim zahtjevima.
Pročitajte i ovo
IZVANREDNO OBRAĆANJE
Biden otkrio detalje dogovora o kojem bruji svijet
Ima mrtvih
Izrael žestoko napao Bejrut u trenutku kada je Netanyahu govorio o primirju, ministar protiv sporazuma: "Povijesna pogreška"
Izraelsko izaslanstvo stiglo je u utorak navečer u Kairo, a predstavnici Hamasa, Islamskog džihada i Fataha u Pojasu Gaze pridružit će se palestinskom izaslanstvu koje je već doputovalo u egipatsku prijestolnicu.
U Gazi je noć bila neobično mirna. Na tom razorenom teritoriju takva mira nije bilo otkako je 8. srpnja počela izraelska ofenziva u kojoj je, po podacima palestinskog ministarstva zdravstva, poginulo 1.875 Palestinaca, među njima 430 djece i 243 žene.
Na izraelskoj strani su poginula 64 vojnika i troje civila.
Svi raniji pokušaji uspostave primirja su propali, ali bi vijest o povlačenju 'svih' snaga izraelske vojske iz palestinske enklave mogla potaknuti njegovo poštovanje, premda je vojska upozorila da će uzvratiti na 'svaki napad'.
Izravna materijalna šteta nastala u tom sukobu procjenjuje se između 4 do 6 milijarda dolara, ali bi račun mogao biti puno 'papreniji', rekao je zamjenik palestinskog ministra gospodarstva Tajsir Amro.
Izrael i Hamas su u ponedjeljak navečer u Kairu, prijestolnici Egipta koji je tradicionalni posrednik u sukobima svojih dvaju susjeda, napokon prihvatili prijedlog o primirju u Gazi. Sada slijede 'sveobuhvatniji pregovori', rekao je jedan egipatski čelnik.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon je pohvalio uspostavu primirja i pozvao obje strane da ga poštuju.
Izrael se povlači iz Gaze: Potraga za tunelima završena
Hamas za to traži ukidanje izraelske blokade koja guši gospodarstvo teritorija veličine 41 puta 12 km na kojemu se natiskalo 1,8 milijuna ljudi, među kojima je polovina mlađih od 18 godina.
Palestinsko izaslanstvo se u nedjelju u Kairu dogovorilo o nizu drugih zahtjeva: otvaranju graničnih prijelaza, proširenju ribarskog pojasa na 12 nautičkih milja i oslobađanje palestinskih zatvorenika.
Izrael pak uporno traži sigurnost. Zapreka u pregovorima mogao bi biti jedan noviji zahtjev, a taj je da obnovu Gaze prati demilitarizacija.
U izvješću koje je u srijedu objavio odbor britanskog parlamenta za međunarodni razvoj traži se pojačan pritisak na Izrael radi ukidanja nekih ograničenja kretanja stanovnika Gaze koja je ocijenio 'nesrazmjernima' i protivnima međunarodnom pravu.
Izvješće je objavljeno dan nakon neočekivane ostavke državne tajnice u britanskom ministarstvu vanjskih poslova Sayeede Warsi koja je rekla da više ne može 'podupirati politiku vlade prema Gazi' koja se, ocijenila je, 'moralno ne može opravdati'. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook