Odluka Fidesza uslijedila je nakon što je predsjednica Katalin Novak, otvarajući rspravu, zatražila od zastupnika da ratificiraju ulazak Finske i Švedske u NATO "što je prije moguće".
Jedino Mađarska i Turska još nisu ratificirale protokole o pristupanju tih dviju zemalja u NATO, više od osam mjeseci nakon što su čelnici Saveza na samitu u Madridu odlučili primiti ih u članstvo.
S procesom ratifikacije se u mađarskom parlamentu odugovlači od srpnja prošle godine, a Orban je prošli petak prvi puta javno rekao što ga muči u vezi pristupanja dviju nordinski zemalja u zapadni vojni savez.
Orban je podsjetio da su Finska i Švedska prije kritizirale Mađarsku zbog vladavine prava, rekao je da se neki u njegovoj stranci pitaju je li mudro primiti zemlje koje "šire otvorene laži o Mađarskoj, o vladavini prava u Mađarskoj, o demokraciji, o tome kako se u njoj živi".
"Kako, glasi argument, može netko htjeti biti naš saveznik u vojnom sustavu, a besramno širi laži o Mađarskoj?”, zapitao se tada Orban.
I dok su zastupnici Fidesza rekli da će se sljedeći tjedan održati bilateralni susreti u dvjema nordijskim zemlja kako bi se razmotrili "politički sporovi", jasno su dali do znanja da će stati iza njihovih zahtjeva za članstvom u NATO-u.
"Dat ćemo našu potporu Finskoj i Švedskoj za pridruženje NATO-u", objavio je Fidesz koji sa svojim manjim partnerom kontrolira dvije trećine mjesta u parlamentu.
Konačno glasanje se očekuje u drugoj polovici ožujka.
-
Bijeg u zelene oaze
Vikendice oko Zagreba prodaju se i za manje od 10.000 eura, kupuju i Englezi, Švicarci: "Najjeftiniju smo nedavno prodali za 9000 eura"
-
upozorenje
Provjerite zalihe: Povlači se proizvod zbog prevelike količine otrova
-
Sustav za rano upozoravanje
Nemojte se uznemiriti: Ravnateljstvo civilne zaštite objavilo raspored slanja testnih SMS-ova za uzbunu