Novi dokumentarac francuske redateljice Anne Georget, koji je prikazan na Berlinskom filmskom festivalu, osvrće se na logoraše u nacističkim logorima, ratne zarobljenike u Japanu i ljude koji su bili zatočeni u ruskim gulazima, a koji su se maštom opirali izgladnjivanju kojem su bili podvrgnuti.
Pročitajte i ovo
VUKOVAR 30 GODINA
Bivši vukovarski logoraš: "Izgledalo je kao da sam došao na Mjesec. Ni jednog drveta ni kuće nije bilo, sve je bilo sravljeno sa zemljom''
Potraga za 1.853 nestale osobe
Hoće li dočekati pravdu za ratni zločin? "Trideset godina stojimo na mjestu, tapkamo. Svuda se tražilo i nikad ništa..."
Dokumentarac naziva "Imaginary Feasts" (Imaginarne gozbe), istražuje improvizirane dnevnike logoraša na kojima su bili napisani recepti iz mašte, koji su ostali kao dokaz zadivljujućeg oblika tihog otpora pod nezamislivo nehumanim uvjetima, prenosi News24.
"Oni su se gostili riječima jer su umirali od gladi", rekao je Andre Bessiere, koji je bio u nacističkom kampu Floeha na istoku Njemačke.
Georget je te dragocjene relikte napisane na otpacima tkanina i drugih materijala, otkrila radeći na drugom dokumentarcu koji je govorio o knjizi s receptima iz mašte žene koja je bila zatvorenica u koncentracijskom logoru Theresienstadt.
Sj. Koreja: Iz zloglasnog gulaga 'nestalo' više od 20.000 logoraša
Isto tako otkrila je da oni nisu bili fenomen isključivo nacističkih logora, već ih je pronašla i kod robijaša gulaga Potma kao i kod bivših ratnih zarobljenika koji su bili u japanskim logorima.
"Ta simbolična hrana pomogla je zatvorenicima da se bore protiv poriva drugih da ih unište, što je uključivalo i izglednjivanje", rekla je književnica Luba Jurgenson.
Profesor neurologije Antonio Demasio istaknuo je da je fokusiranje na nešto neutralno, poput recepata za hranu, nasuprot intimnim detaljima, bilo psihološki manje riskantno za zatvorenike i logoraše. "To je bilo sigurnije tlo", zaključio je.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook