U tjednoj poruci naciji, prenesenoj putem radija i interneta, Obama je ukazao na hitnost donošenja zakona o reformi zdravstva, navodeći primjere iz života u kojima Amerikanci gube zdravstveno osiguranje ili se bore s njegovim troškovima. Naveo je primjer žene iz Colorada s tumorom dojke kojoj njezino osiguranje nije htjelo platiti liječenje, prisiljavajući je da ‘posegne u svoj mirovinski fond kako bi spasila život’, te muškarca iz Marylanda koji je izgubio osiguranje između dva zaposlenja, pa se morao zadužiti da plati hitnu operaciju.
Pročitajte i ovo
Irena Hrstić
Tko je Plenkovićeva kandidatkinja za ministricu zdravstva: Postala najmlađa gastroenterologinja, a za HDZ ostvarila povijesni rezultat
Beroševo trošenje šakom i kapom
Ovo je lista poliklinika koje su dobile najviše novca od HZZO-a: Prva na popisu dobila 19 i pol milijuna eura
‘O tome je riječ u raspravi u Kongresu: hoćemo li nastaviti pričati i razmišljati, dopuštajući da se problem pogoršava i sve više obitelji i tvrtki odlazi u stečaj, a sve više Amerikanaca gubi zdravstveno osiguranje, ili ćemo iskoristiti priliku, koju možda nećemo imati generacijama, i konačno prihvatiti reformu zdravstvenog osiguranja ove godine’, kazao je Obama. Tri od pet kongresnih odbora koji rade na prijedlogu zakona, proteklog su tjedna podržali njegov nacrt u skladu s prijedlozima Obamine administracije. Prema verziji koja se razmatra u Predstavničkom domu Kongresa, 97 posto Amerikanaca imalo bi zdravstveno osiguranje do ‘2015. godine, a približno trećina troškova ili 550 milijardi na 10 godina, pokrilo bi se progresivnim porezom na kućanstava s prihodima iznad 350.000 dolara godišnje. Prijedlog uključuje i opciju javnog osiguranja, čemu se odlučno protive republikaci i velike osiguravajuće kuće, a nesklon mu je i dio demokratskih senatora s centra.
Plan reforme podržala Nacionalna udruga liječnika
Senator Max Baucus, predsjednik senatskog Odbora za financije, izjasnio se u prilog sporijeg postupka usuglašavanja zakonskog prijedloga, kako bi mu se osigurala što šira, dijelom i dvostranačka, potpora. Baucusov odbor sveo je cijenu 10-godišnje reforme na jedan bilijuna dolara, dok se u odborima Predstavničkog doma barata s cijenom od 1,5 bilijuna dolara. Plan reforme podržala je Nacionalna udruga liječnika AMA i udruga medicinskih sestara - ANA, što je istaknuo Obama u subotnjoj poruci.
>> 'Pomoć Africi mora pratiti i dobra vladavina'
Nakon što je zakon prestao biti koncept, a njegovi dijelovi postali službeni tekst, relativna suradnja među različitim interesnim skupinama, među medicinskim i poslovnim udrugama, počela je nestajati a većinski demokrati i oporbeni republikanci ušli su o otvorenu bitku s TV oglasima, e-mail kampanjom, javnim okupljanjima svojih pristaša i sve jačim lobiranjem.
'Zbog reforme veći proračunski manjak'
Iako je u SAD-u neosigrano čak 47 milijuna građana, Obamino nastojanje da reformira zdravstvo nailazi na velik otpor republikanaca, pa i nekih demokrata.
Kongresni ured za proračun CBO, u petak je objavio da će zakon o reformi zdravstva ‘rezultirati neto povećanjem proačunskog manjka od ‘39 milijardi dolara u razdoblju ‘010-’019. godine’. Bijela kuća i demokrati u Kongresu, koji tvrde da reforma neće povećati proračunski manjak, izrazili su neslaganje s analizom CBO-a, ističući da u nju nisu uključene uštede koje će donijeti reforma. ‘Ja neću potpisati nikakav zdravstveni plan koji bi povećao naš deficit u idućem desetljeću’, rekao je Obama.
Reforma sustava zdravstvenog osiguranja u SAD-u, gdje je oko 47 milijuna građana neosigurano, jedan je od ključnih Obaminih prioriteta na unutarnjem planu, a demokratsko čelništvo Kongresa želi da se zakon donese prije početka ljetne stanke 7. kolovoza. Republikanci, konzervativne skupine i mnoge poslovne organizacije pojačale su napore da opstruiraju zakon, opisujući da kao skupi i opasni eksperiment, koji će zemlji donijeti nedjelotvorno, državno, ‘socijalističko’ zdravstvo. Njihov je cilj usporiti donošenje zakona, kako bi se protivljenje reformi proširilo. ‘Ako uspijemo zaustaviti Obamu u ovome, to će biti njegov Waterloo. To će ga slomiti’, rekao je u petak republikanski senator Jim DeMint u konferencijskom telefonskom razgovoru s konzervativnim aktivistima, piše u subotu The Washington Post.
U republikanskom odgovoru na Obaminu poruku naciji, čelnik senatskog kluba zastupnika Jon Kyl, rekao je da će plan demokratskih kongresnika ‘povećati vladine rashode za više od dva bilijuna dolara, kada se u cijelosti primjeni’. On će također ‘ovlastiti Washington, a ne liječnike i pacijente, da donose odluke o zdravstvenoj skrbi’, ustvrdio je. Senator Kly upozorio je da Obama i demokrati predlažu smanjenje izdvajanja za postojeći program Medicare, najmijenjen starijim osobama, kako bi financirali svoju reformu zdravstva, te da žure s donošenjem zakona da Amerikanci ne bi doznali previše pojedinosti o njemu. (Hina)