"S dubokom zahvalnošću i velikom poniznošću prihvaćam vašu kandidaturu za predsjednika SAD", rekao je Obama pred esktatičnom publikom koja ga je dočekala dugim pljeskom i skandiranjem "Promjena!" i "Da, mi možemo!", vodećim sloganima njegove kampanje.
Pročitajte i ovo
U Zadru
Milanović: "Svoje poslove moramo voditi sami, u Europi nema zajedničke politike"
Prebrojeni glasovi
Velika pobjeda: Republikanci pod Trumpom osvojili sve - Bijelu kuću, Senat i Kongres
U nadahnutom gotovo 50-minutnom govoru, praćenom ovacijama punog stadiona na kojem je bilo 84.000 ljudi, Obama je okrivio "propalu politiku u Washingtonu i neuspješnu politiku Georgea W. Busha" što je svakoga dana sve više Amerikanaca bez posla, ili radi više za manju plaću, na ovrhama ostaje bez kuća, te ne može plaćati školarinu za djecu ili napuniti automobilske spremnike.
"Večeras kažem ljudima u Americi, demokratima i republikancima diljem ove sjajne zemlje - dosta!".
Amerika je bolja od ovih posljednjih osam godina. Mi smo bolja zemlja od toga, rekao je Obama.
Odajući počast republikanskom protukandidatu Johnu McCainu za hrabrost pokazanu tijekom zarobljeništva u Vijetnamu i za službu zemlji, Obama je ustvrdio da McCain jednostavno nije dorastao zadaći rješavanja američkih gospodarskih i vanjskopolitičkih problema.
Odbacio je i glavne prigovore republikanaca da demokrati ne mogu zajamčiti sigurnost zemlje, te da on osobno nema iskustva za vrhovnog zapovjednika vojske.
"Mi smo stranka Roosevelta i Kennedya. I nemojte mi govoriti da demokrati neće braniti zemlju. Nemojte mi govoriti da nam demokrati neće održati sigurnost", temperamentno je ustvrdio Obama.
Također je obećao da će završiti rat u Iraku i borbu protiv al-Qaide i talibana u Afganistanu.
Najavio je da planira primjeniti "izravnu diplomaciju" prema Iranu, kako bi spriječio da režim u Teheranu pribavi nuklearno oružje.
"Obnovit ću naš moralni položaj kako bi Amerika ponovo mogla biti najveća nada za one koji traže slobodu, koji teže životu u miru i žude za boljom budućnošću", obećao je Obama.
Također je najavio smanjenje poreza za 95 posto svih zaposlenih obitelji u SAD-u, dostupno zdravstveno osiguranje za sve, mogućnost vrhunskog školovanja za svu djecu, izjednačavanje plaća muškaraca i žena za isti rad, slobodnije sindikalno organiziranje, zaštitu prava homoseksualaca te druge poteze koji proistječu iz temeljnih postulata Demokratske stranke.
Obećao je da će za 10 godina osloboditi SAD ovisnosti o nafti s Bliskog istoka, razvijati alternative izvore energije i prednjačiti u borbi protiv klimatskih promjena.
Obama, 47-godišnji senator iz Illinoisa koji je na početku utrke za demokratsku nominaciju smatran autsajderom, osvrnuo se i na činjenicu da je postao afričko-američkim kandidatom za predsjednika SAD-a točno na 45. obljetnicu poznatog govora Marina Luthera Kinga "I have a dream", u Washingtonu, 28. kolovoza 1963.
Stožer Johna McCaina odmah je priopćenjem oštro odgovorio na Obamin govor, ističući kako su njegova obećanja zavaravanje javnosti, jer u Senatu nije pokazao spremnost na dvostranačku suradnju, glasovao je za povećanje poreza svima koji zarađuju više od 42.000 dolara godišnje i protiv financiranja američkih snaga koje su na ratištu.