Zbog visoke nezaposlenosti i teške bitke oko poreznih politika splasnula je euforija koja je obilježila Obaminu prvu inauguraciju 2009. kada je na krilima promjena izborio povijesnu izbornu pobjedu i postao prvi afroamerički predsjednik SAD-a.
Američkom predsjedniku mandat po ustavu formalno počinje 20. siječnja u podne po istočnoameričkom vremenu (18 sati po srednjoeuropskom). Kako ovaj 20. siječnja pada na neradni dan, Obama će prisegnuti dvaput. Prvi put u nedjelju na zatvorenoj ceremoniji u Bijeloj kući kako bi se zadovoljile ustavne odredbe, a potom i u ponedjeljak javno.
Obama će na javnoj svečanosti na Capitol Hillu prisegnuti pred predsjednikom Ustavnog suda Johnom Robertsom i potom održati inauguralni govor koji će pratiti milijuni gledatelja diljem svijeta.
Pročitajte i ovo
Inauguracija
Hoće li Biden ispuniti obećanje?
Deset dana do izbora
Deset dana do izbora u SAD-u: Harris se oslanja na velike zvijezde, Trump na retoriku straha
>> Povjerenje Obami malo iznad 50 posto
Oko 800.000 ljudi okupit će se oko sjedišta zakonodavne vlasti i uživo svjedočiti predsjedničkoj prisezi, što je znatno manje od 1,8 milijuna koliko ih je pratilo inauguraciju 2009. godine.
Očekuje se da će Obama govoriti o potrebi postizanja političkog kompromisa gdje god je to moguće, imajući pritom posebno na umu žestoku borbu s republikanskom većinom u Predstavničkom domu oko 'fiskalne litice' i smanjenja američkog vanjskog duga.
Naglasit će vrijednosti na kojima su Sjedinjene Države utemeljene i potrebi da one vode zemlju i u 21. stoljeću te ohrabriti Amerikance da budu glasniji i snažnije utječu na odluke zakonodavca.
Obama će se dotaknuti i ciljeva koje si je zadao u drugom predsjedničkom mandatu - smanjenje deficita, kontrola naoružanja, reforme useljeničke politike i energetske politike dok bude držao govor koji tradicionalno nije vremenski ograničen i može trajati koliko god predsjednik želi.
Uz suprugu Michelle te kćeri Maliu i Sashu, novi-stari predsjednik će na pozornici na zapadnom ulazu u Kongres prisegnuti uz podignutu desnu ruku, a lijevu položenu na dvije Biblije, jednu koja je pripadala Abrahamu Lincolnu, a druga Martinu Lutheru Kingu.
Lincolnovu Bibliju koristio je kod prisege prije četiri godine, a Lutherovu je ove godine odlučio dodati jer se datum inauguracije poklapa sa saveznim praznikom kojim se odaje počast tom crnačkom borcu za ljudska prava ubijenom u atentatu 1968. godine.
'Svečano prisežem da ću vjerno obnašati dužnost predsjednika SAD-a i učiniti sve što je u mojoj moći da čuvam, štitim i branim ustav SAD-a', glasi tekst prisege koji simbolično pretvara 'građanina' Obamu u predsjednika SAD-a i obilježava početak rada nove administracije.
Ukupni troškovi inauguralne svečanosti još se ne znaju, ali je većina novca prikupljena privatnim donacijama krupnih donatora i Obaminih pristaša.
Za prvu inauguraciju Obama je prikupio 53 milijuna 'privatnih' dolara kojim se plaća inauguralni bal, parada, golemi TV zidovi i tisuće pokretnih zahoda, dok se iz državnog proračuna osiguravaju troškovi sigurnosti za što je u Washington 2009. prebačeno 44 milijuna dolara.
Nakon govora, Barack i Michelle Obama te potpredsjednik John Biden i njegova supruga Jill ručat će u Kongresu i potom se u motoriziranoj koloni uputiti prema Bijeloj kući, usput mašući okupljenom mnoštvu, uz zaštitu agenata Tajne službe.
Kada ostatak parade odgledaju iz Bijele kuće, predsjednik i prva dama sudjelovat će na dva službena inauguralna bala pokazujući pred okupljenima i kamerama svoje plesno umijeće, a u slučaju Michelle Obama pratit će se i izbor haljine i smisao za modu i stil. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook