Znanstvenici su dugo proučavali odnos između toplijih površina mora i sporih ciklona iznad Atlantika no novo istraživanje pokušava procijeniti koliko najrazornijih uragana može stvoriti porast globalnih temepratura.
>> Ruski znanstvenici tvrde: Slijedi klimatski obrat!
Ekstremne oluje vrlo su osjetljive na temperaturne oscilacije i broj uragana poput Katrine mogao bi se udvostručiti zbog porasta globalnih temperatura u 20. stoljeću, izvijestili su znanstvenici u časopisu Proceedeings of the National Academy of Sciences.
Ukoliko temperature nastave rasti u 21. stoljeću, kao što mnogi klimatolozi predviđaju, broj uragana poput Katrine mogao bi se najmanje udvostručiti sa svakim stupnjem Celzija porasta globalne temperature, kažu znanstvenici. UN-ovo povjerenstvo za klimatske promjene izradilo je računalne simulacije koje sugeriraju da bi globalne temperature mogle narasti između dva i šest stupnjeva Celzija do kraja stoljeća. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook
-
Traje potraga
Nestao 19-godišnjak, roditelji u šoku: "Mobitel doslovno uvijek ima sa sobom, a sada ga je ostavio u kući"
-
Kupaonica gori
Uključio perilicu rublja pa se neugodno iznenadio: Pazite što držite na njoj, evo što se dogodilo Zagrepčaninu
-
Nasilje u obitelji
Klara Buntić sprema tužbu protiv jedne žene. Progovorila o osudi s kojom živi nakon objave uznemirujuće snimke