Dobitnik Nobelove nagrade za mir za 2019. godinu etiopski je premijer Abi Ahmed Ali, objavio je Norveški odbor za dodjelu u Oslu.
Podijelite
Etiopijski premijer Abi Ahmed dobitnik je Nobelove nagrade za mir 2019. zbog nastojanja da postigne mir i međunarodnu suradnju te posebno inicijativu da riješi granični sukob sa Eritrejom.
Nagrađen je za svoju "odlučnu i presudnu incijativu za rješavanje graničnog sukoba sa susjednom Eritrejom", kaže se u obrazloženju nagrade.
Arhitekt pomirbe s Eritrejom, etiopski premijer Abij Ahmed bio je i jedan od favorita za nagradu i po mišljenju stručnjaka. "Abij Ahmed bio bi dobar kandidat jer je njegov mandat imao mirotvorne učinke u zemlji i u regiji", rekao je švedski profesor Peter Wallensteen, stručnjak za međunarodna pitanja.
Tijekom obrazloženja nagrade čelnica Odobra Berit Reiss-Andersen kazala je: "Etiopski premijer Abij Ahmed Ali nagrađen je Nobelovom nagradom zbog napora za ostvarenjem mira i međunarodne suradnje, poglavito za svoju odlučnu i presudnu incijativu za rješavanje graničnog sukoba sa susjednom Eritrejom".
Etiopija i Eritreja zbog granica su ratovale od 1998. do 2000. godine. Odnose su obnovile u srpnju 2018. nakon dugogodišnjeg neprijateljstva. Nagrada vrijedna devet milijuna kruna, oko šest milijuna kuna, Abiju će biti uručena 10. prosinca u Oslu. Etiopski premijer izabran je s popisa 301 nominirane osobe i organizacije i smatrao se jednim od favorita.
Čelnica Odobra Berit Reiss-Andersen kazala je da će Nobelova nagrada "ojačati premijera Abija u njegovu važnom radu na miru i pomirenju". "Ova nagrada je priznanje i ohrabrenje", dodala je.
"Mirna, stabilna i uspješna Etiopija imat će mnoge pozitivne učinke i na regiju", kazala je Reiss-Andersen. Etiopija je druga afrička zemlja po broju stanovnika i najjače istočnoafričko gospodarstvo. Otkako je došao na vlast u travnju 2018., nakon dugogodišnjih prosvjeda protiv raznih vlada u Etiopiji, Abij Ahmed (43) krenuo je u zatopljenje odnosa s Eritrejom, nekoć etiopskom pokrajinom.
Njegovu ruku pomirenja prihvatio je eritrejski predsjednika Isaias Afevorki i njih su dvojica u srpnju prošle godine potpisala sporazum kojim je okončano dvadesetogodišnje ratno stanje dviju zemalja. Otvorena su veleposlanstva i granični prijelazi, ustanovljene su zračne veze, počelo je pomirenje.
Slavljen kao vizionar i reformator, mladi lider koji dolazi iz siromašne obitelji donio je optimizam u regiju u kojoj se to ne događa često. "Vjetar nade zapuhao je Rogom Afrike", kazao je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres u rujnu 2018.
Norveški odbor nije uspio kontaktirati Abija prije objave i prvome mu reći mu da je dobio Nobelovu nagradu.
"Ako me sada gleda, želim mu najtoplije čestitati", poručila je Reiss-Andersen.
Među favoritima i Greta Thunberg
Među favoritima na kladionicama za nagradu bila je i Greta Thunberg, mlada švedska muza borbe protiv klimatskih promjena. Potkraj rujna dirnula je javnost uputivši oštru kritiku svjetskim čelnicima s UN-ove govornice u New Yorku: "Kako se usuđujete? Ukrali ste mi snove i djetinjstvo", kazala je, nakon što je preplovila Atlantik jedrilicom.