Rezerve nafte, plina i ugljena su sve manje, a sve su češće i ekološke katastrofe kao ona u Meksičkom zaljevu. Prelazak na obnovljive izvore ne može se samo tako provesti, ali svijet je u 2010. godini odlučio krenuti u tom smjeru, piše Deutsche Welle.
Pročitajte i ovo
Tragovi jedva vidljivi
Što se događa godinu dana nakon katastrofe u Meksičkom zaljevu?
Naftna mrlja duga 160 kilometara
Nova katastrofa u Meksičkom zaljevu
Europska Unija je tako u aktualnim pregovorima o smanjenju emisije ugljičnog dioksida odlučila njegovu emisiju smanjiti za 20 posto u odnosu na 1990. godinu.
Njemački stručnjak za energiju, Herman Scheerr za DW tvrdi kako je 'moguće obnovljivim izvorima energije pokriti potrebe svake države, ali je za to potrebno mnogo truda i ulaganja'. On tvrdi kako je izazov 21. stoljeća imati 'ekološki neutralnu i jeftinu energiju'.
>> Prva banka nuklearnog goriva u Sibiru
Njemački građani podržavaju mjere iskorištavanja energije vjetra i sunca, ali se protive atomskoj energiji, jer nuklearke smatraju opasnim i previše skupim. No, njemačka Vlada je kao alternativu fosilnim gorivima odabrala baš atomsku energiju i produžila licence za rad nuklearnim elektranama.
Zaštiti klime se okrenula i Kina, koja u skladu s tim donosi svoje zakone, a postavila si je i ciljeve za povećanje energetske efikasnosti i korištenja obnovljivih izvora energije.