"...Očekujemo od svih političkih aktera u Crnoj Gori da sva pitanja s kojima se u ovom trenutku suočava crnogorsko društvo rješavaju u europskom duhu kroz inkluzivan i konstruktivan politički dijalog”, priopćio je MVEP u povodu aktualne situacije u Crnoj Gori vezane uz ustoličenje mitropolita SPC-a na Cetinju, povijesnoj crnogorskoj prijestolnici.
Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije ustoličen je u nedjelju ujutro na Cetinju usprkos protivljenju nekoliko tisuća prosvjednika koji su dva dana držali blokirane ceste prema tom gradu. Ustoličenju su prethodili incidenti u kojima je, prema službenim podacima, ozlijeđeno sedam policajaca, a desetak prosvjednika zatražilo je medicinsku pomoć, dok ih je 14 privedeno.
U priopćenju se ističe da Hrvatska osuđuje nasilje i nada se mirnom okončanju napetosti.
“Osuđujemo svaki oblik nasilja te se nadamo da će svi u Crnoj Gori pridonijeti smirivanju napetosti i očuvanju javnog reda i mira u zemlji. Nadamo se da se trenutna situacija neće negativno odraziti na položaj i status hrvatske zajednice u Crnoj Gori.”
MVEP također podsjeća da da je Crna Gora susjedna zemlja s kojom Hrvatska ima dobre i razvijene odnose, obje su članice NATO-a, a Hrvatska i snažno podupire europske integracije Crne Gore.
Pročitajte i ovo
Kaotično jutro
Nadrealne fotografije ''ratnog stanja'' u Cetinju: Suzavci, šok bombe i gas maske
Pročitajte i ovo
SUKOBI OD JUTRA
VIDEO Napad na novinare: Prosvjednici na Cetinju kamenjem gađali ekipu N1
Crnogorski predsjednik Milo Đukanović ocijenio je da se na Cetinju u nedjelju dogodilo “nasilno” ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog i “neprimjerena upotreba sile protiv mirno okupljenih građana”.
Veleposlanstvo SAD-a u Crnoj Gori pozvalo je na hitno smirivanje situacije i pozvalo građane da svoj bijes ne iskaljuju na policiji koja, kako navodi američko veleposlanstvo, pokušava očuvati javni red.