Donald Trump samoga sebe smatra legendarnim trgovcem, no može li doista prodati Americi još četiri dramatične godine u Bijeloj kući?
Podijelite
U utorak će u Orlandu na Floridi napraviti prvi korak i objavit će službenu kandidaturu za drugi mandat. Operativni šef kampanje Michael Glassner kaže da se za taj "povijesni" skup "traži karta više".
Nema sumnje kako će večer izgledati. Hvalisavi Trump tvrdit će da je američko gospodarstvo jače, vojska snažnija i da država nikada nije imala veći ugled.
Odani birači i simpatizeri Republikanske stranke, s crvenim bejzbolskim kapama na kojima piše "Učinimo Ameriku ponovno velikom" vikat će "SAD, SAD!". Kad predsjednik upre prstom na novinare koji prate skup, vjerojatno će uslijediti zvižduci i uzvici negodovanja.
Totalno drukčiji od drugih
Godine 2016. Trump je bio novost, kandidat toliko drukčiji od drugih, ''neotesanac'' za kojeg je malo tko vjerovao da može pobijediti demokratsku protukandidatkinju Hillary Clinton. No danas svi znaju što mogu očekivati.
"Godine 2016. upalilo je kada je govorio da su svi drugi u krivu, pa će slijediti isti instinkt vjerujući da može opet pobijediti 2020.", rekao je politički analitičar sa Sveučilišta u Virginiji Larry Sabato. "To možda nije dobra strategija, ali Trump nije sposoban promijeniti smjer", dodao je.
Iako kampanja službeno počinje u utorak, bivša reality zvijezda i trgovac nekretninama nije prestao s kampanjom od 2016. kada je u utrku ušao teatralnim spuštanjem niz zlatne pokretne stube u Trump Toweru u New Yorku.
Smatrajući se autsajderom koji se radije povezuje s biračima nego s Kongresom ili, još gore, "neprijateljskim medijima", Trump održava mnogo više skupova nego bilo koji prethodni stanar Bijele kuće.
Oni se održavaju po poznatom obrascu. Posjetitelje se najprije zagrijava rock-glazbom, onda se pojavi Trump i počne nabrajati dosadašnje uspjehe pa samouvjereno najavi pobjedu 2020. podsjećajući na "dan kada sam se zajedno s prvom damom spustio pokretnim stepenicama".
Te su stepenice postale takav mitski element Trumpove priče da je njegov zet Jared Kushner čak razmišljao da scenu ponovi u kampanji za izbore 2020., objavio je The New York Times.
''Nesaničar'' protiv ''Pospanog Joea''
Umjesto toga, Trump će "zaljuljati" centar Amway u Orlandu koji prima 20.000 ljudi, u saveznoj državi Floridi čijih bi mu 29 elektorskih glasova moglo pomoći da zadrži posao.
Prizor je to u kojem predsjednik uživa i savršena pozornica za takvog ''showmana''. Pošto mu je hvalisanje u krvi, Trump će iskušani obrazac koristiti i u kampanji. Zapravo se ima i čime hvaliti.
Gospodarstvo, biračima tradicionalno najvažnija predizborna tema, cvjeta uz rekordno nisku nezaposlenost i snažan rast.
No na žalost brojnih čelnika Republikanske stranke, 45. američki predsjednik jednostavno ne može izdržati pa umjesto da se drži pozitivnih priča, inati se i sukobljava i s vlastitim neprijateljima u Washingtonu i s drugim državama.
Trgovinski rat s Kinom, za koji je Trump nekoć tvrdio da će biti "lak", prijeti da preraste u normalno stanje stalnog dizanja carina i napetosti.
Zid na granici s Meksikom, za koji je uvjeravao da će ga platiti Meksiko, niti je dovršen niti je osigurano njegovo financiranje i povod je ružnim raspravama diljem zemlje.
I dok je dvogodišnja istraga o povezanosti Trumpa s Rusijom okončana, on nikako da se ostavi te teme, pa je tako nedavno rekao da policiji ne bi prijavio strano uplitanje u kampanju.
Američki su birači zbog stalnih kontrovezi i skandala ljutiti i podijeljeni više nego u posljednjim desetljećima i to izbore čini nepredvidivima. Demokrati tek trebaju krenuti u proces izbora svoga kandidata s liste na kojoj je više od 20 imena. Tko god osvoji nominaciju, suočit će se s Trumpovim bijesom.
Najizgledniji demokratski kandidat Joe Biden, potpredsjednik u vrijeme Baracka Obame, već je prozvan "Pospanim Joeom". Ankete, međutim, pokazuju da je Biden u prednosti pred Trumpom i demokrati se nadaju da će bivši potpredsjednik otići korak dalje i postati prvi čovjek SAD-a.
Osvoji li Biden nominaciju, Trump bi čak mogao zažaliti što ga je nazvao "spavalicom", napisala je kolumnistica New York Timesa Gail Collins.
"Amerikanci bi se mogli zapitati žele li predsjednika koji noću spava ili onoga koji ustaje u pet ujutro i tvita s puno pravopisnih grešaka", kaže Collins. (Hina)