Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Nove ekonomske mjere

Monti odlučio: Crkva mora plaćati porez na nekretnine

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Montijeva vlada je uvela nove ekonomske mjere među kojima o obvezu plaćanja poreza na nekretnine za Crkvu

Talijanska nestranačka vlada premijera Marija Montija uvodi u ekonomskim mjerama o kojima se raspravlja u Parlamentu obvezu plaćanja poreza na nekretnine i za Crkvu. Na sve objekte u crkvenom vlasništvu u kojima se ne održavaju vjerski obredi, dakle na stanove, hotele, škole itd. će se plaćati porez. A, da nije uveden taj amandman Italiju bi kaznila Europska unija. Ako se u Hrvatskoj plaća porez na nekretnine, a Crkva će biti izuzeta, onda će EU zatražiti da se uvede i plaćanje poreza na one zgrade u crkvenom vlasništvu u kojima se ne održavaju vjerski obredi.

Pročitajte i ovo Provjereno donosi priču o obitelji s Dugog otoka koja je preko noći ostala bez vlasništva nad imovinom. - 3 Večeras u Provjerenom Obitelj preko noći ostala bez imovine u korist Crkve: "Izbrisani smo bez ikakvog razloga" Provjereno: Crkva - 2 Donosi Provjereno Obitelj preko noći ostala bez imovine! Crkva im uzela i obiteljsku grobnicu: "Izbrisani smo bez ikakva razloga i odluke"

'Amandman glede poreza na nekretnine za Crkvu koji je predložio Monti predstavlja znatan napredak', izjavio je glasnogovornik europskog povjerenika za konkurenciju Joaquina Almunije.

EU će detaljno analizirati amandman na zakonske ekonomske mjere i vjerojatno će moći prekinuti proces koji je pokrenut protiv Italije i kojim bi se državu kaznilo zbog davanja olakšica Crkvi. Spor između Italije i Bruxellesa oko poreza na nekretnine koje Crkva ne plaća započeo je 2007. kada je EU prvi puta zatražile informacije glede toga pitanja. Almunia je u rujnu 2010. potaknuo proceduru protiv Italije na osnovu sumnje da se time što se Crkvu oslobađa plaćanja poreza na nekretnine prikriva nelegalna državna pomoć nekome. Zapravo time što, na primjer, Crkva ne plaća porez na objekte u kojima iznajmljuje sobe, može biti konkurentnija na tržištu od hotela. Država, dakle, na taj način pomaže Crkvi na tržištu pružanja hotelskih usluga.

Crkva u Italiji ima 8.779 školskih zgrada, vrtića, biblioteka itd., zatim 4.712 zgrada sa zdrastvenim ustanovama, te 49.982 župa, crkava, samostana. Do sada je bilo dovoljno da se, na primjer, u hotelu nalazi i kapelica, pa da Crkva ne treba plaćati porez na cijelu zgradu. Od sada se neće plaćati porez samo na onaj dio zgrade u kojem je mjesto za molitvu.

'Iznos koji će općine dobiti od poreza na nekretnine koji će trebati plaćati Crkva kreće se od 500-600 milijuna eura godišnje', izjavio je predsjednik udruge talijanskih gradova Graziano Delrio.

Predstavnici stranaka vezanih za kršćanski nauk, kao što je Unija demokratskog centra (UDC), pa i Narod sloboda (PDL), podržavaju uvođenje poreza na nekretnine i za Crkvu. Čelnik UDC-a Pierfernando Casini kaže kako je 'pravedno da Crkva plaća porez na zgrade u kojima su stanovi ili trgovine', a istog je mišljenja i tajnik PDL-a Angelino Alfano koji naglašava kako na tome polju nema nikakvih predrasuda

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene