Policija se sukobila s anarhistima koji su palili automobile u središtu Atene dok su tisuće prosvjednika marširale prema parlamentu udarajući u bubnjeve i uzvikujući 'zakon je prijevara'.
Pročitajte i ovo
Nevjerojatno
Kakav put, patnji je došao kraj: Cesta je duga 680 metara, ali je njezina gradnja trajala 527 dana
Manje gužve ili više kaosa?
FOTO/VIDEO Velika promjena u prometu u Zagrebu: Pogledajte što će se sve mijenjati
Konzervativna grčka vlada želi promijeniti sustav socijalne skrbi za koji stručnjaci kažu da će doživjeti slom za 15 godina ukoliko se ne promijeni. Konačno glasovanje parlamenta o reformama mirovinskog sustava predviđeno je za četvrtak.
'Sudjelovanje u štrajku je potpuno. Govorimo o milijunima', rekao je Spyros Papaspyros, predsjednik udruge sindikata javnih službenika ADEDY, koja je jedan od organizatora prosvjeda. 'Vlada ne smije potcijeniti ovo ogorčenje javnosti'.
U prosvjednoj povorci u grčkoj prijestolnici bilo je oko 10.000 prosvjednika a 50 do 60 samoprozvanih anarhista bacalo je molotovljeve koktele na policiju koja je odgovorila suzavcem. Anarhisti su se razbježali ali su prethodno razbili stakla na poslovnicama triju banaka i zapalili koševe za otpatke i automobile u središtu Atene, rekla je policija.
ADEDY i njegova sestrinska organizacija za privatni sektor imaju oko 2,5 milijuna članova. Dužnosnik vlade koji je zatražio da ostane neimenovan rekao je da je u javnom sektoru odaziv na štrajk bio oko 31 posto.
Grčka vlada, koja je ponovno izabrana u rujnu obećavajući da neće smanjivati mirovinska prava, za donošenje zakona treba potporu svih svojih zastupnika kojih je 151 u parlamentu od 300 mjesta.
Sindikati kažu da Costas Karamanlis nije održao svoju riječ i da planirane reforme ograničavaju mirovinska prava bez da poboljšavaju sustav.
Štrajk je zahvatio cijelu zemlju, od sjevernog lučkog grada Soluna do zapadne luke Petras i glavnoga grada Atene. Blokirana je međunarodna zračna luka u Ateni jer su se štrajku priključili kontrolori leta, a zbog štrajka lučkih vlasti u lukama su ostali trajekti i brodovi diljem zemlje koji povezuju stotine grčkih otoka.
Ne funkcionira ni gradski promet, autobusi, tramvaji, atenski metro i prigradska željeznica, što je uzrokovalo kilometarske kolone kod Atene. Zatvorene su i banke kao i većina državnih službi, uključujući porezne i općinske urede te sudstvo. Štrajkaju i novinari, kao i arheolozi na atenskoj Akropoli i drugim drevnim lokacijama.