Svjetski mediji optužuju Katar da podupire IS, što je emir u razgovoru s Merkel opovrgao. "Katar nikad nije podupirao ekstremističke skupine", izjavio je Tamim Bin Hamad al-Thani na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Merkel nakon razgovora u Berlinu. Odbio je međutim odgovoriti na novinarsko pitanje podupire li ekstremiste u Libiji, prenose njemački mediji.
Pročitajte i ovo
novi zakon i kazne
Zaprijetili prestankom isporuke plina Europskoj uniji: "Ne blefiramo!"
šeik Tamim bin Hamad Al Thani
Tko je katarski šeik kojeg je ugostila Predsjednica? Nogometni fanatik i jedan od najmlađih vladara koji prijateljima poklanja avione
Merkel je pak izjavila da joj je emir uvjerljivo objasnio da međunarodna borba protiv IS-a za Katar pitanje sigurnosti.
"Nemam razloga ne vjerovati emirovim riječima", rekla je Merkel.
U razgovoru je bilo riječi i o odnosima Katara i palestinskog Hamasa, koji je na vlasti u Pojasu Gaze i koji se ljetos sukobio s Izraelom. Katar podupire Hamas, koji je za zapadne zemlje teroristička organizacija.
Zapad nastoji pridobiti utjecajne države u Perzijskom zaljevu za zajedničku borbu protiv IS-a. Sunitski ekstremisti okupljeni u toj organizaciji koja, kako se procjenjuje, broji više desetaka tisuća boraca, nadziru velike dijelove Sirije i Iraka. U redovima IS-a bore se i stotine Europljana i Amerikanaca koji su prešli na islam.
Navodna potpora Katara IS-u bila je tema i u razgovoru emira s njemačkim saveznim predsjednikom Joachimom Gauckom. Prema informacijama iz redova nazočnih na tome sastanku, Gauck je također izravno pitao emira o odnosima Katara i IS-a, na što je emir odlučno zanijekao svaku potporu toj organizaciji.
Do razgovora s Merkel, kao i s ministrom vanjskih poslova Frank-Walterom Steinmeierom, došlo je iako se u srijedu prije podne u Berlinu nagađalo da je otkazan. Prema riječima jednog člana vanjskopolitičkog odbora Bundestaga, Katar je kao važan međunarodni investitor i kao organizator svjetskog nogometnog prvenstva 2022. važan sugovornik.
Prije toga, zamjenik predsjednika socijaldemokratskog SPD-a Ralf Stegner izjavio je kako bi Njemačka trebala zahladiti odnose s Katarom.
Strah od Islamske države: FBI se boji novih otmica
"Zemlje koje financijski ili politički podupiru terorizam IS-a, ne bi trebale dobivati njemačko oružje niti bi trebale uživati privilegirane gospodarske odnose s Njemačkom", rekao je Stegner.
Tamim al-Thani je od lipnja 2013. katarski emir i s 34 godine najmlađi je arapski vladar.
Katar je jedan od najvećih stranih investitora u Njemačkoj, a s 13,9 milijardi eura najveći iz arapskog svijeta. Ulagači iz Katara imaju udjele između ostaloga u Volkswagenu, Deutsche Bank, Siemensu i građevinskom divu Hochtief. Istodobno, njemačke tvrtke sudjeluju u pripremama za svjetsko nogometno prvenstvo u Kataru.
U razgovoru šeika i najviših njemačkih dužnosnika dotaknuto je i pitanje položaja stranih radnika u toj zemlji gdje, posebice na gradilištima nogometnih stadiona, žive i rade u lošim uvjetima.
"Vrlo sam jasno rekla da zemlja poput Katara, koja spada u najbogatije na svijetu, mora ponuditi dobre uvjete za gostujuće radnike", rekla je Merkel.
"Da, u Kataru ima problema", odvratio je šeik i dodao: "Ne tvrdimo da smo idealna država koja ne čini greške". Ali poduzeli smo mnogo toga i glede stranih radnika". Projekti čiji je cilj zaštita stranih radnika "provode se", zaključio je šeik. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook