Rusija se u Europi ponaša vrlo agresivno i poduzima velike vojne vježbe, dok u Siriji bezrezervno podržava predsjednika Bašara al Asada, unatoč rezoluciji UN-a o prijelaznoj sirijskoj vladi koju je svojedobno i sama podržala, upozorio je u Sloveniji, gdje je prisustvovao konferenciji NATO-a o opasnostima širenja oružja za masovno uništenje zamjenik glavnog tajnika NATO-a Alexander Vershbow.
Pročitajte i ovo
Partnerstvo koje zabrinjava
Otkriveno kako Moskva plaća Sjevernoj Koreji vojnu pomoć u Ukrajini: "Plovila se pojavljuju tiho, gotovo svaki tjedan"
Opasna igra
Stigla potvrda iz NATO-a: "To je prijetnja sigurnosti i opasno širenje rata"
Reakcije NATO saveza na rusku agresiju vrlo su proporcionalne i usmjerene obrambeno, kazao je Vershbow u razgovoru za Slovensku televiziju, dodavši da se, za razliku od zapadnog vojno-političkog saveza čije su snage u Europi značajno reducirane u odnosu na vrijeme hladnog rata, Rusija, kad je riječ o vojci, ponaša suprotno.
Njeni su postupci agresivni, poduzima opsežne mjere povećanja svojih vojnih snaga te "na dnevnoj bazi" poduzima velike vojne vježbe sa stotinama tisuća sudionika, a da o tome nikoga unaprijed ne obavještava, upozorio je visoki dužnosnik NATO saveza.
Kad je riječ o djelovanju Rusije u Siriji, ona tamo bezrezervno podržava Asada i ne pokazuje nikakav ozbiljan znak da će na njega izvršiti pritisak u smislu rezolucije UN-a koju je u svjetskoj organizaciji i sama podržala, kazao je Vershbow.
Dodao je kako spomenuta rezolucija obvezuje da se u Siriji formira tranzicijska vlada koja će obuhvatiti sve političke silnice u toj državi, pri čemu bi Asad eventualno mogao biti dio vlasti samo na početku tog procesa, ali ne i na njegovu kraju.
Vershbow je Sloveniji, koja je zadnjih godina zbog financijske krize znatno smanjila svoje izdatke za obranu, preporučio da već do prvog sljedećeg summita NATO-a prihvati obvezu da će postupno preokrenuti trend smanjivanja vojnih troškova, kako bi mogla modernizirati svoju vojsku i povećati investicije za obranu koje su nužne zbog novih siguurnosnih izazova, ali i zato da teret obrane u okviru NATO saveza bude pravilnije raspodijeljen na sve članice. (Hina)