Navodeći kako da su sve parlamentarne stranke i institucije u Srbiji 'javno i nedvosmisleno potvrdile' da Srbija treba biti ravnopravna članica EU, Koštunica navodi da se pitanje granica Srbije nameće posebno nakon zaključaka Europske komisije koja je konstatirala da je Priština proglasila neovisnost, a ignorirala da su srbijanska vlada i Skupština poništile tu odluku.
Pročitajte i ovo
Vladavina prava, a ne improvizacija
'Rehnov prijedlog dat će odgovor o legitimnosti EU'
Zapadni balkan kao 'žrtveno janje'?
Hrvatskoj put u EU može ugroziti korupcija
'Nakon proglašenja lažne države 17. veljače i nakon odluke EU da protupravno pošalje misiju Eulex za provođenje odbačenog Ahtisaarijevog plana, u Srbiji se opravdano otvorilo pitanje u kojim granicama EU priznaje Srbiju', upitao je Koštunica.
Koštunica je dodao da 'svaki sporazum Srbije i EU podrazumijeva da obje strane znaju koje su granice Srbije'", te bi stoga bilo važno čuti odgovor Ollija Rehna 'poštuje li EU, u sporazumima koje treba potpisati sa Srbijom, teritorijalnu cjelovitost Srbije'.
Zbog neslaganja oko pitanja europskih integracija u Srbiji je ponovo otvorena politička kriza, nakon što je predsjednik parlamenta u srijedu prekinuo sjednicu Skupštine, koja je trebala početi raspravom o rezoluciji Srpske radikalne stranke po kojoj bi nastavak pregovora s Europskom unijom bio uvjetovan potvrdom suvereniteta Srbije i na Kosovu, sve dok se o prijedlogu rezolucije ne izjasni srbijanska vlada.
Rezoluciji SRS-a u parlamentu su potporu najavile Koštuničina Demokratska stranka Srbije (DSS) i njoj koalicijska Nova Srbija (NS) Velimira Ilića, te Socijalistička partija Srbije (SPS) Ivice Dačića, dok su se o uskraćivanju potpore rezoluciji izjasnile Demokratska stranka (DS) Borisa Tadića, G17 Plus Mlađana Dinkića, Liberalno-demokratska partija (LDP) Čedomira Jovanovića, Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenada Čanka i stranke manjina.
O prijedlogu rezolucije srbijanska vlada bi trebala donijeti mišljenje na sjednici tijekom dana. Većina ministara u vladi je iz redova Tadićeve DS i Dinkićeve G17 Plus pa mediji procjenjuju da bi moglo doći do nadglasavanja Koštuničinih ministara, koji podržavaju raspravu o predloženoj radikalskoj rezoluciji.