Britanac Steve Walsh (53) prvi je superširitelj koronavirusa u Europi. Superširiteljem se smatra osoba koja uspije zaraziti znatno veći broj ljudi nego što se očekuje od određene bolesti, a 53-godišnjak je zarazio čak 11 osoba. Walsh je i dalje u karanteni, ali se potpuno oporavio od bolesti, piše BBC.
Pročitajte i ovo
balkanski način
Britanac koji živi u Hrvatskoj požalio se na prizore koje nikada neće zaboraviti: "Žalosno"
otkazao događaje
Biden se razbolio, iz Bijele kuće otkrili u kakvom je stanju
"Moje su misli s drugima koji su se zarazili", rekao je Walash, kojeg ni obitelj ne smije posjećivati zbog sigurnosti.
Virus je dobio u Singapuru dok je bio na poslovnoj konferenciji, a prije povratka kući u grad Hove otišao je na skijanje na nekoliko dana u francuske Alpe.
U Engleskoj je zarazio petero ljudi, isto kao i u Francuskoj, a zarazio je i jednu osobu sa španjolske Mallorce.
"Želio bih zahvaliti Nacionalnoj zdravstvenoj službi na pomoći i njezi. Iako sam se potpuno oporavio, zabrinut sam za druge koji su oboljeli od ovog virusa. Čim sam doznao da sam bio izložen osobi koja se zarazila koronavirusom, kontaktirao sam sa svojim liječnikom opće prakse i drugim nadležnim zdravstvenim službama. Nakon toga sam se izolirao kod kuće prema njihovim uputama", rekao je on iz bolnice.
Beroš: Epidemiološka situacija vezana za koronavirus u Europi i Hrvatskoj zadovoljavajuća
Ministar zdravstva Vili Beroš ocijenio je u utorak kako je epidemiološka situacija vezana za koronavirus u Europi i Hrvatskoj zasad zadovoljavajuća, a na izvanrednoj sjednici Vijeća EU-a, koja će se održati u četvrtak, nastojat će se usuglasiti mjere protiv koronavirusa na razini svih europskih država.
U Europi su dosad od koronavirusa oboljele samo 43 osobe, a u Hrvatskoj nijedna, pa je zasad epidemiološka situacija u Europi i Hrvatskoj zadovoljavajuća, izjavio je Beroš prilikom uručivanja 16 ugovora o dodjeli bespovratnih novčanih sredstava u sklopu EU projekta "Promocija zdravlja i prevencija bolesti".
"To nije broj koji bi u ovom trenutku uzrokovao neke aktivnije mjere. Broj oboljelih ili umrlih od gripe neusporedivo je veći pa nemamo takvih mjera. Treba iz sata u sat, iz dana u dan pratiti situaciju i poduzimati adekvatne mjere", kazao je Beroš.
Slijedi izvanredna sjednica Vijeća EU-a u četvrtak na kojoj ćemo pokušati usuglasiti mjere koje će se provesti na razini svih europskih država, najavio je ministar zdravstva.
Dodao je kako je ekspertna skupina Ministarstva zdravstva u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova na temelju analize zaključila da u ovom trenutku nema potrebe za restriktivnim mjerama na hrvatskim granicama.
"Postoji samo nekoliko većih graničnih prijelaza na koje dolaze organizirano turisti iz Kine pa nema potrebe u ovom trenutku raditi druge restriktivne radnje. Zasad je situacija pod kontrolom. U početku je bilo nekoliko nesnalaženja, ali sada sve institucije funkcioniraju na adekvatan način", ocijenio je. (M.R./Hina)