Odvjetnik Goran Petronijević kazao je da je Karadžićeva obrana u ponedjeljak sudu podnijela prijedlog da odbaci optužnicu zbog nenadležnosti, t.j. da se izvedu dokazi i saslušaju svjedoci koji bi potvrdili da je, radeći u ime Vijeća sigurnosti UN-a i na zahtjev Kontaktne skupine, američki diplomat Richard Holbrooke obećao bivšem čelniku bosanskih Srba da neće biti gonjen ako se povuče iz javnog i političkog života u BiH. Petronijević je, na tiskovnoj konferenciji, naveo kako bi se među pozvanim svjedocima osim Holbrookea našli i drugi američki diplomati, kao i bivši dužnosnici RS-a Biljana Plavšić, Aleksa Buha i Momčilo Krajišnik.
Pročitajte i ovo
Vojne tenzije
Putin zaprijetio moćnoj istočnoj zemlji: "Ako se to dogodi, donijet ćemo odluke koje vam se neće svidjeti"
Bijela kuća još se nije oglasila
Objavljen tekst sporazuma između Rusije i Sjeverne Koreje: Treba li ostatak svijeta biti zabrinut?
Ako sud prihvati izvođenje dokaza i saslušanje više svjedoka, koji su navodno nazočili pregovorima o imunitetu između Karadžića i Holbrookea, po riječima Petronijevića, dokazala bi se nenadležnost i suđenje Karadžiću bilo bi nepotrebno. Petronijević tvrdi da obrana posjeduje zapisnike razgovora iz 2004. između bivše glavne haaške tužiteljice Carle Del Ponte i bivšega visokog dužnosnika RS-a Dragana Kalinića, kojemu je rekla da se 'Karadžić skloni'.
Navodno postojao i pisani dokument koji je izgorio
Odvjetnik Svetozar Vujačić kazao je da je u vrijeme kad je dužnost srbijanskog ministra vanjskih poslova obavljao Goran Svilanović, u rujnu 2002., u požaru izgorio arhiv ministarstva vanjskih poslova u Beogradu. Zbog toga sada obrana mora dokazivati da postoji usmeni sporazum Karadžić - Holbrooke, iako je, po Vujačićevim riječima, postojao i njegov pisani trag s potpisima ugovarača.
U prijedlogu za odbacivanje optužnice, predanu u ponedjeljak, Karadžić je naveo da je sporazum postignut 18. i 19. srpnja 1996. na Holbrookeovu sastanku s tadašnjim srbijanskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem u Beogradu. Holbrooke je tada, tvrde Karadžićevi branitelji, predložio da se Karadžić povuče sa svih položaja u vlastima RS-a kao i iz javnog života, jamčeći da mu u tom slučaju neće biti suđeno u Haagu. 'Taj je prijedlog prihvaćen, a Holbrooke je zatim tražio da Karadžić i vlasti RS-a potpišu tekst sporazuma što ga je unaprijed pripremio, ali je odbio osobno potpisati dokument navodeći da mu se može vjerovati da će sporazum poštivati', navodi se u Karadžićevu podnesku. Sa zahtjevom za odbacivanje optužnice obrana je priložila i presliku toga dokumenta što ga je 1996. potpisao Karadžić.
Radovan Karadžić optužen je za genocid nad nesrbima u Srebrenici i još 11 općina u BiH te za progon i druge zločine, uključivo i uzimanje međunarodnih talaca. Uhićen je u Beogradu 21. srpnja 2008., a u Haaški sud prebačen je 30. srpnja.
(Hina)