Hoće li Trump ići u zatvor? Stručnjaci objašnjavaju može li nastaviti utrku za Bijelu kuću i kakvu kaznu može očekivati
Piše R. S. ,
31. svibnja 2024. @ 08:40
Milijarder će konačnu presudu dočekati na slobodi, a tužitelji nisu tražili ni uplatu bilo kakve jamčevine. U međuvremenu kampanja za Bijelu kuću ide dalje.
Podijelite
Bivši američki predsjednik Donald Trump i republikanski kandidat na nadolazećim predsjedničkim izborima u četvrtak je proglašen krivim po sve 34 točke optužnice za krivotvorenje dokumenata kako bi se prikrila isplata za ušutkavanje pornozvijezde Stormy Daniels. Porota u New Yorku Trumpa je proglasila krivim, a sudac Juan Merchan odredio određivanje kazne 11. srpnja.
Merchan bi Trumpa mogao osuditi na uvjetnu kaznu ili na maksimalno četiri godine zatvora po svakoj točki optužnice, no ukupno ne na više od 20 godina zatvora.
Milijarder će konačnu presudu dočekati na slobodi, a tužitelji nisu tražili ni uplatu bilo kakve jamčevine. Trump je inače poznat i po brojnim sudskim procesima koji se protiv njega vode, a koje on uspješno odugovlači žalbama, što će vjerojatno učiniti i u ovom slučaju.
No pitanje koje sada svi postavljaju jest – može li Trump u slučaju osuđujuće presude ostati predsjednički kandidat i nastaviti utrku za Bijelu kuću? Prema pisanju CNN-a, može.
Sveučilišni profesor i jedan od vodećih pravnih stručnjaka specijaliziranih za izborno pravo u SAD-u Richard L. Hasen na svojem blogu je ustvrdio da ništa u američkom Ustavu Trumpa ne priječi da se kao osuđeni kriminalac kandidira za Bijelu kuću.
"Zakonski, u Trumpovu statusu kandidata ništa se ne mijenja. Ustav sadrži tek ograničene kvalifikacije potrebne za kandidaturu kao što su minimum 35 godina starosti, najmanje 14 godina života u SAD-u i slično", objasnio je Hasen.
Hansen u svojoj analizi koju prenosi CNN objašnjava i hoće li ova presuda utjecati na Trumpovo pravo glasa. On je kao stanovnik savezne države Floride pod utjecajem drakonskih pravila u toj državi koja uvjetuju pravo glasa određenim osobama osuđenima za kaznena djela. Njegovo pravo glasa na Floridi ovisit će o tome hoće li uopće biti osuđen na zatvorsku kaznu i hoće li je izvršiti do izbora u studenom.
Florida inače zabranjuje počiniteljima kaznenih djela glasanje dok ne odsluže punu kaznu, uključujući i nadzirano puštanje na slobodu, kao i dok ne plate sve kazne i troškove. Zabrana glasanja za prijestupnike u Floridi odnosi se na osobe koje su osuđene izvan matične države – ako je to slučaj, država Florida se pokorava zakonima države u kojoj je osoba osuđena kako bi mogla povratiti glasačko pravo.
Trumpova osuda malo znači i za njegova tri druga slučaja, koji će se nastaviti.
"Vidjeti ga u zatvoru nije realno"
Mnogi se i pitaju i kakva će Trupova kazna zaista biti i je li realno očekivati da će ga javnost vidjeti iza rešetaka? Optužbe koje mu se stavljaju na teret u zakonodavstvu New Yorka nose klasu E, oznaku najmanje težine nedjela. Maksimalna kazna koju može po točki optužnice dobiti jest četiri godine, no stručnjaci su suglasni – najvjerojatnije neće završiti iza rešetaka. Na ruku mu idu olakotne okolnosti – ranije nije osuđivan, a tereti ga se za djelo koje ne uključuje nasilje.
"Mislim da ga sudac vjerojatno ne bi zatvorio samo pod tim okolnostima. Bilo kakva zatvorska kazna malo je vjerojatna. Također, s obzirom na to da je bivši predsjednik, zna neke detalje u tajnoj službi i vjerojatni je republikanski kandidat na izborima, mislim da bi zatvorska kazna bila logistički vrlo teška. Povukla bi i neke političke implikacije koje sudac Merchan želi izbjeći", smatra Cheryl Bader, profesorica prava na Sveučilištu Fordham, piše Guardian.
Smatra i da će konačna kazna vjerojatno biti kombinacija uvjetne i novčane i društveno korisnog rada.
"Voljela bih vidjeti kako, recimo, skuplja smeće u podzemnoj željeznici", izjavila je Karen Friedman Agnifilo, bivša glavna tužiteljica u uredu okružnog tužitelja na Manhattanu.