Izraelski parlament usvojio je u četvrtak zakon koji dozvoljava deportaciju članova obitelji palestinskih napadača, uključujući građane te zemlje. Prema tom zakonu, oni bi bili deportirani u ratom razorenu Gazu ili nekamo drugamo.
Novi je to sporni zakon nakon što je krajem prošloga mjeseca Izrael izglasao zakon kojim se UN-ovoj agenciji za pomoć palestinskim izbjeglicama UNRWA-i zabranjuje djelovanje u zemlji, što bi moglo utjecati i na njeno djelovanje u ratom razorenoj Gazi.
Zakon pada na sudu?
Zakon o deportaciji, za koji su se zalagali članovi stranke Likud premijera Benjamina Netanyahua i njegovi krajnje desničarski saveznici, usvojen je sa 61 glasom za i 41 glasom protiv. Međutim, očekuje se da će biti osporen na sudu.
Zakon bi se primjenjivao na palestinske državljane Izraela i na stanovnike anektiranog istočnog Jeruzalema koji su unaprijed znali za napade članova obitelji ili koji izražavaju podršku ili se identificiraju s terorističkim aktima. Oni bi bili deportirani ili u pojas Gaze ili na druge lokacije na razdoblje od sedam do dvadeset godina, piše Associated Press.
Rat između Izraela i Hamasa, grupe koju su SAD i EU proglasili terorističkom organizacijom, traje u Gazi, gdje je ubijeno na desetine tisuća Palestinaca, a većina stanovništva više je puta interno raseljena.
Nije jasno hoće li se zakon primjenjivati na okupiranoj Zapadnoj obali, gdje Izrael provodi strogu politiku uništavanja obiteljskih kuća napadača.
"Ovo je protiv temeljnih vrijednosti Izraela'
Eran Shamir-Borer, istraživač na Izraelskom demokratskom institutu i bivši međunarodni pravni stručnjak za izraelsku vojsku, rekao je da bi, ako bi taj zakon otišao na Vrhovni sud, vjerojatno bio poništen temeljem prošlih slučajeva izraelske deportacije: "Suština je da je taj zakon potpuno neustavan i da je protiv temeljnih vrijednosti Izraela."
Izrael je okupirao Zapadnu obalu zajedno s Gazom i istočnim Jeruzalemom tijekom rata 1967. Palestinci žele da ta tri teritorija budu dio njihove buduće države. Povukao se iz Gaze 2005. godine, ali je ponovo okupirao dijelove teritorija nakon što je Hamas pokrenuo napad na Izrael 7. listopada 2023., što je izazvalo najnoviji sukob.
Velika diskriminacija
Većina međunarodne zajednice ne priznaje izraelsku aneksiju istočnog Jeruzalema. Palestinci u toj zemlji imaju stalni boravak i dozvoljeno im je da podnose zahtjev za državljanstvo, ali većina odlučuje to ne učiniti. Oni koji jesu suočavaju se s nizom prepreka.
Palestinci koji žive u Izraelu čine oko 20 posto stanovništva zemlje. Oni imaju državljanstvo i pravo glasa, ali se suočavaju s velikom diskriminacijom.
Pročitajte i ovo
Auto je pronađen
Policija munjevitom akcijom pronašla vozača koji je pobjegao s mjesta nesreće: Pješak preminuo
Pročitajte i ovo
NO NUT NOVEMBER
Sjevernokorejski vojnici u Rusiji osjetili čari interneta bez filtera, pa se navukli na pornografiju