Stanovnici sela Martin Brod iz svojih kuća na teritoriju Bosne i Hercegovine gledaju u svoje njive koje se nalaze na teritoriju Hrvatske. Iako na toj granici nema granične policije, ako ih se uhvati da prelaze zamišljenu granicu morali bi platiti velike kazne, a to se, kažu, nekima i događalo.
Ako žele obići ili ubirati plodove sa svog imanja, moraju ići na granični prijelaz Ripal ili neki drugi koji su od njihovog sela udaljeni oko 100 kilometara, piše Klix.ba. 'Imamo problem s Republikom Hrvatskom i graničnim prijelazom. Čak 70 posto stanovništva ima posjede na prostoru Hrvatske, ali 15-tak i više godina ne mogu doći do svojih posjeda, obrađivati ih i živjeti od svog rada', kazao je Milan Radić, predsjednik mjesne zajednice Martin Brod.
>> Građani BiH neće moći u Hrvatsku bez 100 EURA po danu!
Pročitajte i ovo
zaštita manjina
Vojnić osudila način provedbe hrvatsko-srpskog sporazuma: "U realizaciji svake točke ima nešto sporno"
stigla odbijenica
Povratnica iz Irske dobila odbijenicu kojoj se nije nadala: "Rođeni smo ovdje, ali nemamo to pravo"
Prosvjetna radnica u mirovini Savka Pajić, također, ima imanje na teritoriju Hrvatske koji vidi iz svog dvorišta, ali ne može doći do njega. 'I moja i zemlja moga muža nalazi se u Republici Hrvatskoj. Moja u Donjem Lapcu, a muževa samo malo preko granice. On ima običaj reći da je jednom nogom u Bosni, a drugom u Hrvatskoj. Ima svoju šumu, svoj gaj i mi ne možemo usjeći drvo i dovesti ga kući. Ne možemo obrati voće, a tek onaj osjećaj da ne možeš otići gore, to je strašno', kazala je Savka.
Ipak, ona i njezin suprug ponekad znaju riskirati pa prijeći 'zamišljenu granicu' i otići do imanja da malo otvore kuću i pokose dvorište. 'Gledam u svoju zemlju, a ne možemo do tamo. Pređemo mi krišom, nismo mi nikakvi kriminalci niti šverceri, samo dođemo do svoje kuće. Otvorimo je malo i uredimo dvorište', istaknula je Savka.
Radić, predsjednik mjesne zajednice je kazao kako se tijekom godina obećavalo da će se ovaj problem riješiti, ali da se do današnjeg dana ništa nije riješilo.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook