"Ako bude potrebno, naša će zemlja koristiti svako oružje da bi se obranila", rekao je ministar novinskoj agenciji Fars na pitanje da li Teheran razmatra korištenje nafte kao mogućeg oružja.
Pročitajte i ovo
Balistički projekti
Razlog za zabrinutost: Dvije zemlje pod sankcijama EU-a i SAD-a produbljuju vojnu suradnju
DOSEGLI SMO 'DNO'
'Dodatnim padom cijena nafte ruši se Pariški sporazum i cijela strategija EU'
Iran je u prošlosti više puta ponavljao kako će, ako mu se nametnu sankcije, koristiti "naftu kao politički instrument" te je čak upozoravao da neće dozvoliti nikakav izvoz nafte iz Perzijskog zaljeva.
Zemlje u regiji kao i cijela međunarodna zajednica sa svoje su strane više puta artikulirale bojazni da bi, kao odmazdu za sankcije, Iran mogao blokirati Hormuški tjesnac u Perzijskom zaljevu i tako opstruirati međunarodni izvoz nafte.
Ministar Vaziri-Hamaneh rekao je da je i prije rezolucije UN-a 1737 iranska naftna industrija imala problema uslijed prošlih sankcija, ali da se nada da nove sankcije neće još više ugroziti naftne projekte i poslovanje Irana.
"Napokon, odluka je države da se ne pokori pritiscima i ultimatumima, a mi (naftni ministarstvo) smo dio ovog državnog sustava i prema tome smo obvezni slijediti i provoditi državnu politiku i učiniti sve što je u našoj moći kako bismo na najbolji mogući način implementirali naše naftne projekte", rekao je ministar.
Trenutno iranski kapacitet proizvodnje nafte iznosi oko 4,2 milijuna barela na dan, ali ministarstvo nafte plnira povećati kapacitet proizvodnje na 5 milijuna barela na dan do 2010.