Crna brojka neprestano raste. Prve informacije govorile su o nekoliko desetaka žrtava, no agencije su ubrzo prenijele vijest o najmanje 153 poginulih osob1. Crna brojka se po posljednjim informacijama popela do najmanje 300 mrtvih i 1.800 ozlijeđenih. Prema izvještajima cijela su sela sravnjena sa zemljom.
Pročitajte i ovo
agonija traje od potresa
Ova djeca u školu idu u vatrogasnom domu, roditelji su ogorčeni: " Iz Grada dođu, obećaju nešto, ne ispune ništa"
magnituda 6.1
"Posljednji je bio najgori, pobjegao sam iz zgrade": Snažan potres pogodio Iran, najmanje troje poginulih
"Zasad nitko nije poginuo u gradovima i sve žrtve dolaze s ruralnih područja", rekao je za državnu televiziju Halil Saie, ravnatelj centra za prirodne katastrofe u pokrajini Istočni Azerbajdžan, dodavši da je "šezdeset sela uništeno 60 do 80 posto, a četiri su sravnjena sa zemljom".
Broj žrtava vjerojatno će rasti, a neki čelnici i mrežne stranice navode i veći broj mrtvih, napose u Aharu i Varzeganu. "Poslali smo 66 spasilačkih ekipa, 185 vozila hitne pomoći, 40 uređaja za pronalaženje preživjelih pod ruševinama i sedam ekipa sa psima", rekao je čelnik spasilačkih operacija a prenijela je službena agencija Irna.
>> Zenicu i Mostar pogodio novi val potresa
Direktor Crvenog polumjeseca u toj pokrajini rekao je da je "210 ozlijeđenih izvučeno iz ruševina i prevezeno u bolnice", navodi Irna. U Tabrizu, gradu 1,5 milijuna stanovnika, šteta je samo materijalna, rekao je Saie, koji tvrdi da u tom gradu nitko nije smrtno stradao.
Glasnogovornik vatrogasne službe u Tabrizu rekao je agenciji Isni da je "većina četvrti ostala bez električne energije (...) i da je u gradu nastao prometni kaos". Puja Hadžian, glasnogovornik iranskog Crvenog polumjeseca rekao je da je nekoliko gradova, napose Ahar, Varzegan, Mehraban i Heris te šest sela "pretrpjelo materijalnu štetu" i pozvao je stanovnike da "noćas ne spavaju kod kuće".
Dva potresa snage 6,2 i 6 stupnjeva s epicentrom u Aharu, odnosno Varzeganu, šezdesetak kilometara od Tabriza, na dubini od dva kilometra ispod zemlje, pogodila su to područje u 16.53 sati (14.23 sati po srednjoeuropskom vremenu) i u 17.04 sati (14.34 sati).
Iran je smješten na nekoliko velikih tektonskih pukotina, zbog čega su razorni potresi ondje česta pojava. Najstrašniji je bio onaj koji je u prosincu 2003. pogodio grad Bam, u kojemu je život izgubila 31.000 ljudi.(T.Š./Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.