Putin je položio buket crvenih ruža pred otvoreni odar književnika koji je u nedjelju, kao 89-godišnjak, umro u svome domu od zatajenja srca, javlja agencija AFP.
Pročitajte i ovo
Presretnut telefonski razgovor
"Bolesne ljude koriste kao topovsko meso": Ruski vojnik opisuje strahote s prve linije fronte
nakon brojnih snimki
Kremlj komentirao tvrdnje o Putinovu dvojniku: "Mi koji s njim radimo teško ga možemo pratiti"
Premijer se zatim upisao u knjigu žalosti te izrazio sućut Nataliji Solženjicin, supruzi književnika kojemu je 1970. pripala Nobelova nagrada za književnost za njegova djela "Jedan dan u životu Ivana Denisoviča", "Odjel za rak", "U prvom krugu".
Agencija AFP napominje da je bivši ruski predsjednik, a sada premijer Putin, uvelike zasjenio sadašnjeg ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva u iskazivanju službene počasti disidentu čiju je smrt opisao kao "velik gubitak za Rusiju".
Tijelo književnika koji je svojim djelima dokumentirao tiraniju Staljinovih radnih logora, kojih je i sam bio zatočenik, te sovjetske vlasti općenito, ostaje izloženo do srijede kada će biti pokopano na moskovskom groblju.
Nakon Nobelove nagrade 1970. godine, na Zapadu je 1973. bilo objavljeno i Solženjicinovo najpoznatije djelo "Arhipelag Gulag", kronika njegova logoraškog iskustva te iskustava drugih logoraša, koje je pisac sastavljao između 1958. i 1968.
Kako podsjeća agencija AP, ta je trilogija šokirala sovjetsku elitu, pomogla da se na Zapadu rasprše iluzije u sovjetski eksperiment, te je nadahnula naraštaje disidenata unutar Sovjetskog Saveza.
Agencija Reuters prenosi da su obični građani u utorak donosili male bukete bijelih i crvenih ruža, u parnom broju, kako nalaže ruska tradicija, te polagali pred odar.
Pisac je u sovjetsko doba osim logora iskusio i progonstvo te emigrirao u Sjedinjene Države nakon što mu je 1974. oduzeto državljanstvo. U domovinu se vratio tek nakon raspada SSSR-a, a posljednje godine živio je u moskovskom predgrađu.
Iako je tada postao vrlo kritičan na pojave korupcije i divljeg kapitalizma u postsovjetskoj Rusiji, dužnosnici su mu iskazivali iznimno poštovanje.
Ruske televizije pripremile su niz izvješća o Solženjicinovu životu, ali nisu svi mediji bili jednako naklonjeni. Glasilo komunističke stranke Pravda nazvalo ga je radikalnim kritičarem koji je predstavio jednostranu sliku Staljinove vladavine.
"Postao je jedna od glavnih poluga u uništavanju države i nacije ... i zato su mu tako frenetično pljeskali i ruski predsjednik Medvedev i američki predsjednik Bush", piše Pravda u svome komentaru u utorak.
Solženjicin će biti pokopan u srijedu na groblju srednjovjekovnog manastira Donskoj.