Termonuklearna ili hidrogenska bomba, kakvu je Sjeverna Koreja navodno testirala u srijedu, razvijena je nakon upotrebe nuklearne bombe u Japanu u Drugom svjetskom ratu i od nje je mnogo razornija.
Prva hidrogenska bomba, koji su Amerikanci testirali 1952., proizvela je energije koja je odgovarala onoj 10 megatona TNT-a, otprilike 1000 puta više od atomske bobme bačene na Hirošimu.
U toj novoj vrsti bombe, dva izotopa vodika, deuterij i tricij, fuzirana su u helij čime se oslobađala tolika energija.
U konvencionalnom nukleranom naoružanju koristi se fisija, razdvajanje, a ne spajanje jezgre atome, što rezultira manje snaženom eksplozijom.
Godinu nakon Amerikanaca i Sovjeti su isprobali svoju hidrogensku bombu, čime je otpočela utrka u naoružanju "superbombama".
Najsnažnija H-bomba ikad detonirana bila je sovjetska tzv. carska bomba koja je 1961, oslobodila energije u vrijednosti 50 megatona TNT.
Informaciju objavila sjevernokorejska televizija
Sjeverna Koreja je objavila da je u srijedu ujutro provela uspješno testiranje hidrogenske bombe.
Vijest o uspješnom testiranju hidrogenske bombe sjevernokorejska televizija je objavila nekoliko sati nakon što su agencije za praćenje seizmičkih aktivnosti iz više zemalja detektirale potres magnitude 5,1 u blizini sjevernokorejskog kompleksa za ispititivanje nuklearnog oružja.
Sjeverna Koreja će nastaviti snažiti svoj nuklearni program kako bi se zaštitila od neprijateljskih politika Sjedinjenih Država, rečeno je u izjavi. Sjeverna Koreja je također poručila da je odgovorna nuklearna država i obećala da svoja nuklearna oružja neće koristiti ako se neće narušavati njen suverenitet te da svoju nuklearnu tehnologiju neće transferirati drugima.
Svjetske sile osudile su u srijedu sjevernokorejsko testiranje hidrogenske naprave ocijenivši da taj potez ugrožava sigurnost regije i predstavlja kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a.
Britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond u poruci na Twitteru kazao je kako je taj čin Sjeverne Koreje "provokacija koju osuđuje bez ikakvih rezervi" i "ozbiljno kršenje" rezolucija UN-a.
Hammond je rekao da se i Britanija i Kina protive sjevernokorejskom testiranju minijaturne hidrogenske naprave i da podupiru obnovu takozvanih šesterostranih pregovora o razoružanju.
Hammond koji je u Pekingu u dvodnevnom posjetu razgovarao je s novinarima nakon susreta s kineskim dužnosnicima.
On je kazao da su Britanija i Kina podjednako odlučne da se mora postići stabilnost korejskog poluotoka i da se sankcije protiv Sjeverne Koreje moraju pojačati.
'Ozbiljna prijetnja sigurnosti'
Japanski premijer Shinzo Abe ocijenio je da testiranje predstavlja "ozbiljnu prijetnju sigurnosti" Japana.
"Mi to apsolutno ne možemo tolerirati", kazao je poručivši da će Tokio poduzeti "odlučne mjere" protiv Pjongjanga i koordinirati ih s drugim državama SAD-om, Južnom Korejom, Kinom i Rusijom kako bi se suprotstavili tom ozbiljnom izazovu u zaustavljanju širenja nuklearnog oružja.
Francuska je "osudila" pokus hidrogenskom bombom opisujući ga kao "neprihvatljivo kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti" UN-a te "poziva na snažnu reakciju međunarodne zajednice", objavila je u srijedu Elizejska palača.
"U očekivanju potvrde indikacija o nuklearnom pokusu u Sj. Koreji, Francuska osuđuje to neprihvatljivo kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti i poziva na snažnu reakciju međunarodne zajednice", piše u priopćenju ureda predsjednika objavljenom u srijedu ujutro.
SAD je obećao odgovoriti na sve "provokacije" Sj. Koreje iako nije u stanju potvrditi je li ta zemlja doista izvela pokus hidrogenskom bombom kao što tvrdi.
"Upozoreni smo da je došlo do seizmičke aktivnosti na korejskom poluotoku, blizu sjevernokorejskog centra za nuklearne pokuse", izjavio je glasnogovornik Nacionalnog vijeća sigurnosti Bijele kuće Ned Price u priopćenju objavljenom u noći s utorka na srijedu.
"Nadziremo i nastavljamo procjenjivati u uskoj suradnji s našim regionalnim partnerima", kazao je on. (Hina)