Bivši američki predsjednik na skupu u gradiću Butleru zadobio je lakše ozljede desnog uha nakon što je na njega pucao 20-godišnji Thomas Matthew Crooks.
Dramatične fotografije obišle su svijet, a Donald Trump primio je poruke podrške brojnih svjetskih državnika i političara.
Republikanski zastupnici rekli su da će pokrenuti brzu istragu o tome kako se napadač uspio popeti na krov zgrade blizu predizbornog skupa bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i ispaliti više hitaca prije nego što je ubijen.
Mike Johnson, predsjednik Zastupničkog doma američkog Kongresa pod kontrolom republikanaca, rekao je da će zastupnici pozvati dužnosnike tajne službe, ministarstva domovinske sigurnosti i FBI-ja na saslušanja.
Ravnateljica tajne službe Kimberly Cheatle pozvana je na saslušanje 22. srpnja.
Iako nema još puno informacija o incidentu, prva medijska izvješća navodila su da je napadač bio izvan sigurnosnog kruga mjesta održavanja predizbornog skupa u Butleru, u Pennsylvaniji. Jedna osoba rekla je za BBC da je vidjela čovjeka s oružjem i bezuspješno pokušavala upozoriti policiju i tajnu službu.
FBI je u priopćenju rano u nedjelju identificirao 20-godišnjeg Thomasa Matthewa Crooksa iz Bethel Parka u Pennsylvaniji kao "subjekta umiješanog" u pokušaj atentata. Bio je registrirani republikanac, prema evidenciji državnih birača.
Pročitajte i ovo
Iz minute u minutu
VIDEO FBI otkrio nove detalje atentata, a šerif poručio: "Policajac je vidio napadača, ali nije želio biti ubijen. I onda je krenula pucnjava"
Specijalni agent FBI-ja Kevin Rojek rekao je na brifingu za novinare da je "iznenađujući" broj hitaca koje je napadač uspio ispaliti.
Lokalna policija pomaže tajnoj službi u osiguravanju lokacija na kojima Trump održava predizborne skupove. Agenti iz drugih agencija unutar ministarstva domovinske sigurnosti, poput Uprave za sigurnost prometa, povremeno pomažu.
Trumpovi skupovi uglavnom okupljaju tisuće pristaša, održavaju se na otvorenom i traju satima.
Prije događaja agenti traže bombe ili druge prijetnje na mjestu događaja, a Trump uvijek dolazi u povorci automobila pod pratnjom.
Organi reda obično postavljaju barijere kao perimetar i zahtijevaju od svih sudionika da prođu kroz detektor metala kako bi ušli u taj prostor. Naoružani zaštitari pretražuju torbe pa čak i novčanike svih sudionika.
Pročitajte i ovo
Sekunde nakon atentata
Stranački strateg o Trumpovoj reakciji: "Nakon što je ustao, gomila je klicala u epskim razmjerima"
Paul Eckloff, bivši agent tajne službe umirovljen 2020., rekao je da bi agenti unaprijed pregledali i obližnje krovove.
"Ova osoba se skrivala dok nije postala prijetnja ili nije bila prijetnja dok nije otkrila svoje oružje", rekao je Eckloff.
Sve novosti oko antentata na Donalda Trumpa možete pratiti ovdje