Obavijesti Video Pretražite Navigacija

EU vjerojatno neće potpisati SSP sa Srbijom u ponedjeljak

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ministri vanjskih poslova EU-a sastat će se u ponedjeljak u Bruxellesu na redovitom mjesečnom sastanku na kojem će jedna od glavnih tema biti Srbija.

Unatoč ranijim najavama o mogućem potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s tom zemljom, do toga vjerojatno neće doći.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna 'Obrazovanje ključno za napredak' Jovanović u Beogradu potpisao sporazum o regionalnoj suradnji u obrazovanju Slika nije dostupna Nizozemska postavlja uvjete Uhićenje Hadžića uvijet Srbiji za ratifikaciju SSP-a?

Uoči drugog kruga predsjedničkih izbora u Srbiji zakazanih za 3. veljače, većina zemalja članica EU-a želi sa Srbijom potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i bez jasnih dokaza o punoj suradnji s Haškim sudom kako bi pomogli sadašnjem predsjedniku Borisu Tadiću u izbornoj utrci s kandidatom radikala Tomislavom Nikolićem, iako to službeno nitko neće priznati.

Kako sada stvari stoje, taj sporazum u ponedjeljak ipak neće biti potpisan, u prvom redu zbog Nizozemske koja traži da haški bjegunac Ratko Mladić bude u Haagu prije potpisivanja.

"Većina zemalja članica slaže se da je došao trenutak za potpisivanje SSP-a", rekao je diplomatski izvor, dodajući da se tome protivi Nizozemska i u nešto manjoj mjeri Belgija.

"Sporazum će biti potpisan kada se s tim slože svi partneri u EU-u, a nadam se da će to biti uskoro", rekao je izvor iz slovenskog predsjedništva.

"Vijeće izražava spremnost da potpiše SSP čim se ispune potrebni uvjeti", kaže se u nacrtu zaključaka koji će biti predložen ministrima.

U nacrtu se ponavlja da "napredak Srbije na putu prema EU,
uključujući i kandidatski status, može biti ubrzan".

Također se pozdravlja inicijativa Europske komisije da se sa Srbijom krajem ovoga mjeseca otvori dijalog o ukidanju viznog režima za ulazak srbijanskih građana u Europsku uniju.

Iako je ranije najavljeno da će se na ovom ministarskom sastanku donijeti provedbena odluka o slanju civilne misije na Kosovo, od toga se odustalo kako se ne bi odmoglo predsjedničkom kandidatu Tadiću.

Političku odluku o slanju civilne misije na Kosovo donijeli su u
prosincu šefovi država ili vlada EU-a, istaknuvši da sadašnja
rezolucija 1244 Vijeća sigurnosti UN-a to dopušta. Takvoj se
interpretaciji te rezolucije protive Srbija i Rusija.

Srbijanski premijer Vojislav Koštunica u nekoliko je navrata ponovio da Beograd ne želi potpisati SSP, ako EU odluči poslati svoju misiju na Kosovu bez nove rezolucije UN-a.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene