Proglašenje Hezbolaha terorističkom organizacijom je zahtjevao suglasnost svih 28 zemalja članica Europske unije.
Pročitajte i ovo
podaci za 2024. godinu
U kojim zemljama su radnici nabolje plaćeni? Evo kako stoji Hrvatska
eskalacija sukoba
Napeto na Bliskom istoku, Netanyahu zaprijetio regiji: "Izrael će snažno odgovoriti..."
>> Čelnik Hezbollaha: Ostajemo u Siriji do kraja i pobijedit ćemo pobunjenike
U skladu s tom odlukom, pristaše Hezbolaha u Europi sada toj skupini neće moći slati novac niti će se europski diplomati moći sastajati s dužnosnicima Hezbolaha.
Međutim, neke zemlje članice nevoljko su pristale na tu mjeru zbog bojazni da će ona još više destabilizirati situaciju u Libanonu.
Ministri nekih zemalja članice izrazili su bojazan prije dogovora, ponajviše zbog toga što bi bilo iznimno teško razaznati koji dio Hezbollaha je militantan, a koji isključivo politički.
Hezbollah predstavlja vrlo jaku političku organizaciju u Libanonu i dio je libanonske vlade. No kako njihovo militantno krilo djeluje u ratu u Siriji, kao potpora sirijskom režimu i Bašaru al Asadu, EU je odlučio pooštriti svoj stav i odnos prema njima.
Dužnosnici EU-a predložili su kompromis, koji bi trebao umiriti skeptične članice, a radi se o priopćenju kako bi EU i dalje imao otvoren dijalog sa svim političkim strankama u Libanonu.
Hezbollah su na crnu listu svjetskih organizacija već stavile SAD, Kanada, Australija te članice EU, Velika Britanija i Nizozemska.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook