Američki gradovi ruše rekorde zabilježenih temperatura, Phoenix već 19. dan zaredom mjeri temperaturu višu od 43 stupnja. Dužnosnici navode kako se brojni građani javljaju s posljedicama boravka na visokim temperaturama.
Kako bi što prije ohladili one najugroženije, bolnice su pribjegle nesvakidašnjem rješenju - pacijente hlade u vrećama za leševe napunjene ledom.
Dugotrajan boravak na visokoj temperaturi može dovesti do iscrpljenosti, vrtoglavice, nesvjestice i glavobolje, dok krvni tlak pada.
U Phoenixu je preminulo 12 osoba od posljedica prekomjernog boravka na vrućinama.
Problem veći od korone
Liječnici u medicinskom centru Valleywise Health navode da je problem toplinskih udara nadmašio mogućnosti zdravstvenog sustava.
"Bolnica nije bila ovoliko preopterećena od vrhunaca pandemije COVID-a", rekao je liječnik hitne pomoći Frank LoVecchio. Liječnici hitne pomoći stavljaju pacijente u vreće za tijelo napunjene ledom da ih ohlade, piše BBC.
Njegov kolega Geoff Comp pomogao je u razvoju protokola za spašavanje života u novonastalim uvjetima.
Vreće za leševe
Kaže da su vreće za leševe "idealne za liječenje žrtava toplinskog udara" jer mogu rashladiti osobu dvostruko brže od tradicionalnih metoda.
Pacijenti su uronjeni u vodootporne vreće napunjene ledom, a liječnici imaju dovoljno mjesta da izvedu potrebne postupke.
U Las Vegasu visoke su temperature zaprepastile čak i veterane hitnih službi. Bolničar iz Las Vegasa David Schilling procjenjuje da su pozivi hitnim službama porasli za 40 posto i dolaze uglavnom od turista koji se još nisu aklimatizirali na grad.