Rusija, SAD i Sirija (i Irak) imaju zajedničkog neprijatelja - takozvanu Islamsku državu. U rujnu 2014. godine američki predsjednik Barack Obama zavjetovao se da će razoriti Islamsku državu snažnim zračnim udarima.
Pročitajte i ovo
Novi sukob
Moskva pomoć Ukrajini iz ruske imovine nazvala pljačkom, pa zaprijetila: "To neće proći bez reakcije"
Podrška od ranih dana
Rusija natuknula kako su prevezli Asada: "On je siguran i to..."
Nešto više od godinu dana kasnije, ruski predsjednik Vladimir Putin opisao je cilj ruske kampanje u Siriji rekavši da se Siriju želi osloboditi od terorista i osigurati Rusiju od mogućih napada. Dodatni cilj kampanje jest "stabilizirati legitimnu vlast i pripremiti uvjete za politički kompromis", kako ističe ruski predsjednik.
Rusija u svojoj kampanju podržava sirijsku vojsku, koja broji između 150.000 i 200.000 vojnika. prema vojnim analitičarima, režimske snage u Siriji imaju preko 4000 tenkova ruske proizvodnje (T-55, T-72 i T-90A) te govoto 400 borbenih zrakoplova.
Američka koalicija pružala je zračnu potporu, isprva samo iračkoj vojsci, koja broji 800.000 vojnika i 389 tenkova, kurdskim borcima kojih ima 70.000 te kasnije sirijskim pobunjenicima kojih ima između 40 i 60 tisuća.
Prvih 100 dana
U prvih 100 dana ruske kampanje, ruski borbeni zrakoplovi izveli su 5600 zračnih udara, s dnevnim prosjekom od 50-60. istovremeno američka koalicija izvela je u istom periodu njih 3500, te je njihov ukupan prosjek (računajući i vrijeme prije navedenog), 120 zračnih udara dnevno.
Slijedi pregled ruskih borbenih zrakoplova, kao i američkih, koji se koriste u tim kampanjama.
Rusija:
Su-30 i Su-35 (lovci četvrte+ generacije)
Su-34 i Su-24 strateški bombarderi
Su-25 jurišni zrakoplov za potporu kopnenim jedinicama
Tu-22, Tu-95 i Tu-160 bombarderi (Koji polijeću iz zračnih baza Mozdok i Engels u Rusiji)
Ruska kampanja ima bazu u Siriji, uzračnoj bazi Hmeymim u Latakiji i tamo se nalazi oko 4000 pripadnika ruske vojske te 70 borbenih zrakoplova. No, jedan od navedenih zrakoplova kojeg Rusi koriste ne može iskoristiti svoj puni potencijal, a taj zrakoplov je Tu-22, koji ima nosivost 22 tone, ali zbog toga što polijeće iz Rusije, može nositi samo 8 tona naoružanja, a ostatak mora biti gorivo. Osam tona je nosivost i Su-24 pa otud slaba iskoristivost, piše Sputnik.
Koalicija SAD:
F-16 Fighting Falcon
F-15 Eagle
F-22 Raptor
B-1 Lancer strateški bombarder
A-10 Thunderbolt II jurišni zrakoplov
Ruski Su-30 i Su-35, vole se pohvaliti Rusi, u performansama nadmašuju američke F-16 i F-16 zrakoplove, dok priznaju Raptorove performanse i stealth tehnologiju. Rusi nadalje za svoje Su-25 tvrde da je po performansama bolji od Thunderbolta II, kao i da je bolje zaštićen, no nedostaje mu razorna vatrena moć, koju američki zrakoplov ima, ponajprije zahvaljujući već legendarnom višecjevnom Gau-8 Avenger 30-milimetarskom topu, koji je krajnje učinkovit protiv ljudstva i tehnike na tlu.
Inauguracija ruskih krstarećih projektila
Zrakoplovstva obje koalicije štiti i pomorska flota. Ruske kampanju podupire flota oko raketne krstarice Varjag, koju prate raketni razarači i brodovi Dagestan, Grad Svijažsk, Uglič i Veliki Ustjug iz kaspijske flotile. Tu je još i podmornica B-237 Rostov-ob-Don crnomorske flote te izvidnički brod Vasilij Tatiščev.
Rusija je u kampanji pokrenutoj u Siriji prvi put upotrijebila i krstareće projektile u pravoj borbi. Riječ je o raketama tipa Kalibr, a Rusi su ih ispalili 26 dosad.
Američku koaliciju, s druge strane, podupiru dva američka nosča zrakoplova, USS George Bush i Carl Vinson, koje prati razarač Burke, te filipinska raketna krstarica. S američkih nosača zrakoplova u misije idu F/A-18F borbeni zrakoplovi, a ta flota ispaljuje i krstareće projektile tipa Tomahawk.
Rusi priznaju, da usporedba njih i SAD-a po pitnaju krstarećih projektila nije realna, jer Amerikanci Tomahawk koriste već 20 godina uspješno, a Rusi su tek nedavno ušli u taj ekskluzivni klub zemalja.
Koliko to sve košta?
Prema izvješću Pentagona, američka koalicija dnevno potroši 11,4 milijuna dolara protiv Islamske države, a ruska 2,5 milijuna dolara. Dosad je čitava operacija američku koaliciju koštala 5,8 milijardi dolara, a Rusi su dosad potrošili između 225 i 300 milijuna dolara u naoružanju, održavanju, ljudstvu i drugim parametrima.
Jedan od faktora koji američku koaliciju čine skupom jest činjenica da je ona skup 60 zemalja te da ima vojne baze izvan zone sukoba. Tu su i troškovi održavanja super skupog F-22 Raptora (68.000 dolara po satu leta) te korištenje krstarećih projektila Tomahawk (78 milijuna doalara po projektilu).
Tijekom kampanje američka koalicija izgubila je samo jedan dron, kojeg je srušila sirijska vojska, a rusko zrakoplovstvo je izgubilo bombarder Su-24, kojeg je raketom zrak-zrak oborio truski F-16 u ogromnom incidentu, koji je zamrznuo odnose Rusije i Turske do krajnjih granica.
Broj ubijenih vs. oslobođeni teritorij
Dva su pristupa izvještavanju uspjeha Američke i ruske koalicije. Ruska vojska naglasak stavlja na broj uništenih meta i oslobođeni teritorij, dok američka strana se isključivo bavi brojem ubijenih terorista. Ruska strana dosad nije izašla sa službenim podatkom o broju terorista ubijenih u njihovim napadima.
Ruska kampanja uvelike je pomogla režimu Bašara al-Asada da se vrati na noge i pokrene veliku ofenzivu protiv Islamske države i Al Nusra fronte.
U prosincu 2015. godine, prema izvješću HIS Conflict Monitora, takozvani "kalifat" se smanjio za 15 posto.