Bizarna polemika, koja u srijedu puni stranice bosansko-hercegovačkih dnevnih listova, temeljena je na Komšićevu pozivu švedskim vlastima da ne dopuste prijevremeno puštanje na slobodu Biljane Plavšić, koja u toj zemlji služi kaznu od jedanaest godina zatvora, a koju je izrekao Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Pročitajte i ovo
'Oslobođena zbog dobrog ponašanja?!'
Bošnjaci ogorčeni, Dodik ide u posjet Plavšić
Komšić traži od Švedske da ne dopusti prijevremeno oslobađanje Biljane Plavšić
Haaški je tribunal 2003. godine Biljanu Plavšić osudio zbog zapovjedne odgovornosti za masovne progone i ubojstva nesrpskog stanovništva tijekom rata u BiH. Plavšić je najavila podnošenje zahtjeva za prijevremeno puštanje na slobodu pojašnjavajući to zdravstvenim razlozima i poodmaklom životnoj dobi.
U tim nakanama odmah ju je podržao i Dodik najavivši kako će bivšoj predsjednici RS pružiti svaku potrebnu pomoć.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić početkom je tjedna, u pismu švedskom premijeru i predsjedniku parlamenta, podsjetio kako je Plavšić odgovorna za stradanja i smrt golemog broja ljudi te je pozvao na to da ju se ne pušta iz zatvora jer bi to bila uvreda za sve žrtve.
U svom prepoznatljivom stilu Dodik je reagirao na Komšićevo pismo švedskim dužnosnicima kazavši kako je Plavšić "manje kriva za sukobe u BiH nego Komšić". "Ona (Plavšić) ni u koga nije pucala i nije nikoga ubila", ustvrdio je Dodik dodavši kako je osuđenica sada tek stara žena koja zaslužuje da ju se pusti iz zatvora.
"Ako je Komšić nositelj 'Zlatnog ljiljana' (najvišeg ratnog odličja Armije BiH), onda to govori i što je činio u ratu i bit će interesantno to sagledati u budućnosti", izjavio je Dodik.
Dodika je odmah podržao i njegov stranački suradnik Nebojša Radmanović, sada na dužnosti srpskog člana Predsjedništva BiH, koji je u pisanom priopćenju pojasnio da je Komšić iznio osobno, a ne stajalište Predsjedništva BiH, sugerirajući kako je to "neprihvatljivo komentiranje sudskih presuda, koje se može smatrati miješanjem u sudski postupak".
Komšić je Radmanoviću uzvratio podsjećajući ga kako je Predsjedništvo BiH u aktualnom sastavu davno utvrdilo da oprosta od služenja zatvorske kazne neće biti ni za jednu osobu osuđenu za ratni zločin.
"Oslobođenje" u srijedu prenosi i reagiranje iz ureda predsjedatelja Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića u kojemu stoji kako on ima stajališta identična Komšićevim kada je riječ o oprostu za ratne zločince, a u slučaju Biljane Plavšić nema dvojbe da ona svoju kaznu mora odslužiti do kraja.
Orkestriranom napadu na Komšića pridružio se cijeli niz političara iz Republike Srpske kao i gotovo svi entitetski mediji optužujući hrvatskog člana Predsjedništva BiH da je "zarobljenik prošlosti" te ponavljajući kvalifikacije koje je na njegov račun iznio Dodik.