Banjalučke "Nezavisne novine", poznate po dobrim vezama u vrhu SNSD-a, objavile su kako je stranački vrh na zatvorenom sastanku održanom u subotu odlučio započeti pregovore o postizbornim koalicijama no isključivo na temelju spremnosti za provedbu ustavnih reformi.
Pročitajte i ovo
poznat policiji
U Sarajevu uhićen "sisački Hulk": Usred dana opljačkao zlatarnicu
Nestabilnosti
Kurti: "Ekspanzionizam Srbije i Rusije je prijetnja Balkanu"
Izvor iz vrha SNSD-a pojasnio je kako bi najvažniji partner s
federalne strane u tom slučaju trebao biti SDP dok bi se saveznika na hrvatskoj strani potražilo u Hrvatskoj demokratskoj zajednici BiH (HDZ BiH) te Narodnoj stranci radom za boljitak (NSRZB) braće Lijanovića.
Mogućnost koaliranja sa SDA također ostaje otvorena, prije svega zbog pozitivnog stava te stranke prema ranije ponuđenom paketu ustavnih promjena, navode "Nezavisne".
Sam predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je kako u budućoj koaliciji na državnoj razini ne vidi mjesta za SBiH bez obzira što je
njen predsjednik Haris Silajdžić ujedno i novi član Predsjedništva BiH.
"Pripada nam (SNSD-u) mjesto predsjedatelja (Vijeća ministara)
nekoliko ministara i to ćemo i uzeti. Ukoliko u Vijeću ministara budu i predstavnici SBiH, onda će biti vrlo teško raditi jer su naši koncepti potpuno suprotstavljeni", kazao je Dodik.
Predsjednici SDA Sulejman Tihić i SBiH Haris Silajdžić krajem prošlog tjedna postigli su načelni dogovor o postizbornoj koaliciji koji tek trebaju razmotriti stranačka vodstva.
Pitanje odnosa prema ustavnim promjenama na tom sastanku nije rješeno a poznato je kako dvije stranke o tome imaju potpuno suprotstavljena stajališta.
"Oslobođenje" u ponedjeljak citira neimenovanog visokog dužnosnika SDA koji je potvrdio kako bitnih pomaka oko ustavnih promjena nema te da će se o tome tek raspravljati.
Istaknuo je kako, unatoč dogovoru Tihića i Silajdžića, i dalje u igri ostaje mogućnost uspostave koncentracijske vlade u koju bi ušli predstavnici cijelog niza stranaka.
"Dakle, koalicija SDA sa SBiH, što se nas tiče, ostavlja otvorena vrata i za sudjelovanje SDP u vlasti", kazao je ovaj dužnosnik sugerirajući kako dogovor Tihića i Silajdžića nipošto ne treba smatrati konačnim.
Potpredsjednik SBiH Gavrilo Grahovac ustvrdio je pak kako nema te koalicije u koju bi njegova stranka ušla ukoliko bi cijena bila prihvaćanje paketa ustavnih reformi kojega je Parlament BiH odbacio u travnju.
Dužnosnik SDP-a Svetozar Pudarić potvrdio je kako bi ta stranka bila spremna ući u izvršnu vlast samo pod uvjetom da se buduća koalicija pozabavi donošenjem zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine, izmjenama stopa PDV-a i reformiranjem visokog obrazovanja te nastavkom već započetih reformi.
Potvrdio je i privrženost ranijem paketu ustavnih reformi no samo kao minimumu nužnih promjena koje tek treba provesti.
Pristigle ponude za postizborna savezništva za sada otkrivaju cijeli niz različitih mogućnosti uključujući i onu da jedna koalicija vlada državom a sasvim drugačija Federacijom BiH što bi opet donijelo novo razdoblje nestabilnosti.