Kandidat vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS), sadašnji predsjednik Filip Vujanović, favorit je nedjeljnih izbora. Ispitivanja javnog mnijenja pokazuju da bi on mogao dobiti 48 do 54 posto glasova i pobijediti već u prvom krugu. Njegov visoki rejting kod birača tumači se činjenicom da je za njegova predsjedničkog mandata Crna Gora postala samostalna država i da su učinjeni prvi koraci ka euroatlantskim integracijama, potpisan je i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU.
Pročitajte i ovo
SVI PREDSJEDNIKOVI LJUDI
Ovo su ljudi koje će Trump staviti na čelne pozicije u SAD-u: Plan je provesti kontroverzni Projekt 2025
Gost predsjednik Crne Gore
Mesić na ručaku s veleposlanicima EU-a
"Spreman sam i dalje raditi na razvoju građanske države, na promicanju prava manjina i vrijednosti integracijskih procesa, posebice uključivanja u EU", rekao je Đukanović u sučeljavanju predsjedničkih kandidata u četvrtak navečer u programu crnogorske televizije, prije početka predizborne šutnje od petka u ponoć.
Njegov glavni protukandidat je predsjednik najjače oporbene stranke Pokreta za promjene- Nebojša Medojević, jedan od najpopularnijih mlađih političara. Medojević je inženjer elektrotehnike, konzultant za privatizaciju mnogih tvrtki u Crnoj Gori i Srbiji a svoj predizborni program gradio je na kritici vlasti.
"Građani Crne Gore imaju, poslije 20 godina vlasti koja ih je ponizila, opljačkala i obespravila, povijesnu priliku glasovati za novu politiku. Siguran sam da ću 6. travnja proglasiti pobjedu crnogorske demokratske oporbe", rekao je Medojević u tv-sučeljavanju.
Medojević kritizira vlast zbog loše provedene privatizacije kojom je omogućeno "bogaćenje državnih dužnosnika, stvaranje kartela i obitelji koje upravljaju Crnom Gorom".
Na problem korupcije i kriminala u Crnoj Gori upozorila je i EU, i na tome su u predizbornoj kampanji inzistirali i ostali predsjednički kandidati, kandidat Srpske liste Andrija Mandić i Socijalističke narodne partije Srđan Milić.
U predizbornim programima kandidata najviše se razlikuje onaj Andrije Mandića koji igra na "srpsku kartu" i na glasove Srba u Crnoj Gori te obećava i ponovno ujedinjenje Srbije i Crne Gore. On je također jedini protiv ulaska u NATO i podsjeća na žrtve NATO-ve intervencije 1999. godine.
Kandidat Socijalističke narodne partije Srđan Milić obećavao je u kampanji uspostavu države socijalne pravde ali je imao puno problema u nastojanju da svoju "prosrpsku" stranku, suradnicu Miloševićeva režima preobrati u građansku.
U slučaju da Vujanović ne pobijedi u prvom krugu, za dva tjedna, u drugom krugu će mu protukandidat najvjerojatnije biti Nebojša Medojević. U tom slučaju ishod izbora bio bi neizvjesniji jer analitičari predviđaju da će Medojević dobiti glasove cjelokupne oporbe.
Predsjedničke izbore u Crnoj Gori pratit će preko 800 međunarodnih i domaćih promatrača