Nakon 46 posto prebrojanih glasova, Clinton je osvojila 502.827 ili 54 posto, a Obama 426.471 ili 46 posto glasova registriranih demokratskih birača.
Pročitajte i ovo
Prvi put nakon odustajanja
Dramatično obraćanje iz Bijele kuće: "Amerikancima prijeti opasnost..."
Jako velike razlike
Tvrtke moraju objaviti koliko šefovi zarade više od radnika
Dan uoči predizbora, većina anketa predviđala je pobjedu Clinton s pet do sedam posto glasova prednosti.
Od oko četiri milijuna registriranih demokratskih birača u Pennsylvaniji, predizborima ih se odazvalo gotovo 50 posto.
Izlazne ankete su pokazale da je za Hillary Clinton glasovalo 57 posto žena, oko 60 posto osoba starijih od 40 godina, oko 55 posto bijelaca, te oko 70 posto katolika, koji su najbrojnija vjerska skupina u Pennsylvaniji. Obama je osvojio većinsku podršku birača mlađih od 40 godina, muškaraca (52 posto) i afričko-američkih birača (84 posto).
Prema socijalnoj strukturi biračkog tijela, Clinton je pobjedila u središnjem ruralnom dijelu Pennsylvanije i među radništvom u manjim gradovima, a Obama u najvećem gradu Philadelphiji i među visokoobrazovanim biračima.
Pennsylvanija je šesta po veličini savezna država u SAD-u i posljednje velika država u kojoj se demokrati izjašnjavaju o kandidatima za predsjedničku nominaciju.
Pennsylvanija je također jedna od tzv. swing-država, kako se u SAD nazivaju one koje su u prošlosti birale i demokratske i republikanske predsjednike i smatraju se ključnima za pobjedu na izborima za Bijelu kuću, zajedno s Ohiom, Floridom, Missurijem i Michiganom. U četiri od tih pet država pobjedila je Clinton, kao i u New Yorku, New Jerseyu, Teksasu i Kaliforniji, dok je Obama pobjedio u Missouriju i svom Illinoisu.
S pobjedom u Pennsylvaniji Clinton će smanjiti prednost Obame po broju delegata za Nacionalnu demokratsku konvenciju, koji vodi s 1.667 prema 1.532 delagata, ukupnom broju osvojenih glasova gdje Obama ima 13.4 milijuna a Clinton 12.7 milijuna glasova, te u broju osvojenih saveznih država - Obama 30, Clinton 11.
Pobjeda Clinton značajna je i zbog činjenice da je stožer Baracka Obame potrošio dvostruko više sredstava na kampanju u Pennsylvaniji, koja je trajala šest tjedana i ukupno koštala više od 20 milijuna dolara.
Idući demokratski predizbori održavaju se za dva tjedna u Indiani i Sjevernoj Karolini, gdje ankete daju prednost Obami.
Uvjerljiva pobjeda u Pennsylvaniji vraća Hillary Clinton u utrku
Clinton su čelnici Demokratske stranke donedavno pozivali da odustane od utrke, jer ni uz pobjede na svih preostalih devet predizbora ne može prestići Obamu, koji vodi po broju osvojenih delegata, glasova i saveznih država.
Pobjeda u Pennsylvaniji, šestoj po veličini državi u SAD-u, uslijedila je nakon ranijih pobjeda u velikim državama kao što su Ohio, Michigan, New York, New Jersey, Kalifornija, Florida i Teksas.
Iz vodstva kampanje Hillary Clinton je najavljeno da će dovesti u pitanje sposobnost Obame da pobjedi republikanskog protukandidata Johna McCaina u studenom, obzirom da nije pobijedio ni u jednoj velikoj državi, izuzev svog Illinoisa, i da nema dovoljno potpore među bjelačkim radništvom, biračkom jezgrom Demokratske stranke.
Clinton je pozvala pristaše da pomognu njezinoj kampanji s internetskim uplatama, budući da je Obamima kampanja po financijskoj snazi dvostruko nadmašuje.
Clinton će osvojiti razmjerno veći dio od 158 delagata Pennsylvanije, i donekle smanjiti zaustatak za Obamom koji prema posljednjem izračunu CNN ima 1.685 delegata a Clinton 1.544, dok je za nominaciju potrebno 2.025.
Obama je u govoru u Evansvilleu u Indiani, čestitao Clinton na pobjedi u Pennsylvaniji, ističući kako je uspio znatno smanjiti razliku s početka kampanje.
"Marljivo smo radili...i nakon šest tjedana, premostili smo jaz. Okupili smo ljude svih dobnih skupina, rasa i podrijetla za našu stvar. I registrirali smo rekordan broj novih glasača koji će našoj stranci donijeti pobjedu u studenom", rekao je Obama.
Ostatak govora posvetio je napadima na republikanskog kandidata Johna McCaina, kritizirajući njegovo zalaganje za vođenje rata u Iraku u nedogled i tvrdnje o gospodarskom napretku ostvarenom u više od sedam godine administracije predsjednika Georgea W. Busha.
Ispitivanje birača po izlasku s birališta pokazalo je da je 60 posto novoregistriranih demokratskih birača podržalo Obamu, dok je Clinton bolje prošla kod birača koji su se odlučili u zadnjih tjedan dana (58 posto).
Afričko-Američki birači u Pennsylvaniji podržali su Obamu s čak 92 posto glasova. Clinton je dobila podršku starijih birača, sa 61 posto glasova onih preko 65 godina, a i 55 posto bijelih muškaraca glasovalo je za nju.
Za Hillary Clinton glasovalo je i oko 70 posto katolika, koji su najbrojnija vjerska skupina u Pennsylvaniji, s preko tri milijuna pripadnika. Skupini katoličkih birača Demokratske stranke pripadaju i brojni pripadnici hrvatske zajednice u Pennsylvaniji, kojih u Pittsburgu i okolici, gdje je pobjedila Hillary Clinton, živi više od 200 tisuća.
Idući demokratski predizbori održavaju se za dva tjedna u Indiani i Sjevernoj Karolini, gdje ankete daju prednost Obami.