Četiri godine traje pakao u Siriji. Stanje je sve gore. U četiri godine sukoba 220.000 ljudi je poginulo, svakih 10 minuta jedan čovjek izgubi život. 12,2 milijuna treba humanitarnu pomoć, a u zemlji od 23 milijuna stanovnika gotovo polovica je raseljenih, odnosno 12 milijuna ljudi.
Pročitajte i ovo
Nakon terorističkog napada
Turska napala kurdske militante u Iraku i Siriji: "Operacije se nastavljaju"
Novi udar
Izrael izvršio udar na Siriju: "Eliminirali smo člana Hezbolahove Golanske terorističke mreže"
Mnogim izbjeglicama, bili u Siriji ili susjednim državama dom je sada šator. Živjeti na otvorenom, po kiši, snijegu, s malenom djecom, a godine prolaze iznimno je teško. Kući se možda nikada neće vratiti.
Jusef, njegova supruga i šestero njihove djece u šatoru žive već četiri godine. 'Pitate me kako je, nije dobro. Teško je živjet i u šatoru. Nekada smo imali kuću. Do kraja smo poniženi. Kiša i snijeg bili su nam poplavili šator. Život je ovdje jako težak', kaže Yousef Ahmed, izbjeglica iz Rake.
EKSKLUZIVNO Priča hrvatskog fotoreportera: Kako izgleda život u jednoj od najopasnijih zemalja svijeta
'Pobjegli smo iz našeg sela prije četiri godine. Tu sam dobio dijete. Nadam se da će moj sin živjeti u našem mjestu. Iako nas je Bašar Al Asada ostavio bez ičega. U šatoru smo i kada pada kiša i kada pada snijeg i kada prokišnjava', kaže Ossamah Zaid.
Pobuna protiv režima Bašara Al Asada prerasla je u dugi rat. Zločine su počinile sve strane. Vodeće protuvladine skupine postali su al Kaidin ogranak i još brutalnija Islamska država. Zapad je podupirao rušenje Bašara Al Asada. Ali upravo jačanje zajedničkog neprijatelja Islamske države, omekšalo je stavove zapada prema sirijskom predsjedniku, pa i američki šef diplomacije priznaje kako će na kraju SAD morati s njim razgovarati.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook