Bivši član skupine Beatles Paul McCartney se među posljednjima očitovao protiv referenduma 18. rujna potpisavši otvoreno pismo u kojemu poziva građane da glasuju za ostanak Škotske u sastavu Velike Britanije.
Pročitajte i ovo
MUČNA PRIČA
Nestalu kćer pronašli na fotografijama kulta na drugom kontinentu: "Stigla sam božanskim prijevozom"
POČELO SUĐENJE
Lažirao je svoju smrt i pobjegao na drugi kontinent: Nije ni slutio što će ga razotkriti
NOVA NAMJENA
Mještani na nogama zbog planova za nekadašnji najstrože čuvani vojni aerodrom: "Zabrinuti smo..."
NA ISTOKU HRVATSKE
Vrtić ispisao gotovo 300 djece, stigla im inspekcija, a iz Grada se pravdaju: "To nije provedivo"
Ima ključnu ulogu
Kupače će ovo prestraviti: Najveći predator vratio se u Mediteran
To pismo koje je u britanskim glasilima prvi put objavljeno 7. kolovoza, potpisalo je dvjestotinjak uglednika, među kojima rock zvijezda Mick Jagger, astrofizičar Stephen Hawking, glumica Judi Dench koja je nastupala u filmovima o Jamesu Bondu te hollywoodske zvijezde poput Helene Bonham-Carter i Michaela Douglasa.
No J.K. Rowling, autorica sage o Harryju Potteru koja je za kampanju protiv neovisnosti donirala milijun funta, bila je među rijetkima koji su iscrpno obrazložili zašto su se uključili u tu kampanju.
ŠKOTSKI REFERENDUM: Hoće li pristaše neovisnosti uspjeti u naumu?
Rowling, koja je rođena u Engleskoj ali već 21 godinu živi u Edinburghu i udata je za Škota, opširno je obrazložila svoj izbor na svojoj internetskoj stranici www.jkrowling, čime je potaknula brojne kritike na Twitteru. Rekla je da je zabrinuta zbog eventualnih ekonomskih posljedica koje bi Škotska mogla osjetiti ako se odcijepi.
Škotskoj neovisnosti se protive i pjevači Sting, Cliff Richard, Bryan Ferry, David Gilmour, Rod Stewart i David Bowie koji je na svečanoj dodjeli nagrade Brit Awards preko top modela Kate Moss poručio "Škotska, ostani s nama".
Pristaše odcjepljenja, poput glumca Seana Conneryja i engleskog redatelja Kena Loacha, ocjenjuju da je referendum "prilika koju ne treba propustiti". No mnoge istaknute osobe iz Škotske neće moći izaći na referendum jer više ne žive u Škotskoj.
Za samostalnu Škotsku su i škotski glumci koji su svoju karijeru ostvarili u Hollywoodu, poput Gerarda Butlera i Alana Cumminga te britanski glumac Russell Brand, glumac i redatelj Peter Mullan, pisac Irvine Welsh, autor "Trainspottinga" i modna kreatorica Vivienne Westwood. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook