Obavijesti Pretražite Navigacija
završio prosvjed

Na ulicama Beograda ponovno tisuće ljudi, incident ispred Skupštine: "U kojem društvu mi danas živimo? U što se naše društvo pretvorilo?"

Aktualno Galerija Prosvjed u Srbiji, ilustracija - 2 Prosvjed u Srbiji, ilustracija - 2 Foto: DNEVNIK.hr Prosvjed u Srbiji, ilustracija - 1 Prosvjed u Srbiji, ilustracija - 1 Foto: DNEVNIK.hr Prosvjed u Srbiji, ilustracija - 3 Prosvjed u Srbiji, ilustracija - 3 Foto: DNEVNIK.hr Prosvjed u Srbiji, ilustracija - 4 Prosvjed u Srbiji, ilustracija - 4 Foto: DNEVNIK.hr +3 Barbara Štrbac, reporterka Dnevnika Nove TV Galerija 1/8 >>
Prosvjed Srbija protiv nasilja, peti u nizu nakon dvije tragedije u beogradskoj osnovnoj školi i dva sela kod Mladenovca, održat će se u subotu popodne u Beogradu, a namjera prosvjednika je da u povorci od Skupštine Srbije okruže četvrt u kojoj je sjedište predsjednika Republike.

Prosvjedi su potaknuti dvjema masovnim pucnjavama s početka svibnja, kada je ubijeno 18 mladih ljudi koje prosvjednici vide kao žrtve toleriranja nasilja u javnom prostoru i medijima pod kontrolom vlasti, a današnji se održava točno mjesec dana nakon ubojstva u OŠ Vladislava Ribnikara.

Ispred Skupštine napadnut je muškarac. Kako navodi N1, čovjeka koji govori engleski jezik opkolila je grupa muškaraca. Navode da se radi o grupi desničara iz "Narodne patrole". U prosvjedu je također odgurnut reporter N1.

"Prosvjed prema onome što možemo vidjeti prosvjed ne gubi snagu. Deseci tisuća građana i dalje su na ulicama. Ovaj prosvjed nešto je strukturiraniji nego što je to bilo prošlih dana. Bila je tu pozornica, redali su se i govornici. Ono što je za organizatore, zapravo imperativ je da sve prođe mirno. Oni se najviše bore ubačenih provokatora koji bi mogli izazvati tenzije ili čak nasilje", rekla je reporterka Dnevnika Nove TV, Barbara Štrbac.

Takvih pokušaja bilo je i prošlog tjedna nakon prosvjeda.

"Nakon što je sam prosvjed završio tu je bila jedna skupina koja je pokušala ući u RTS. Još jedna skupina koja je pokušala ući u Skupštinu Srbije, ali to je uspješno spriječeno. Bilo je tu mnogo redara i sami parlamentarni zastupnici to su spriječili. Ovoga puta zbog toga je još više redara koji se nadaju da se to neće dogoditi", izvijestila je Štrbac.

RTS razljutio Vučića

"Maleni pomak u odnosu na prošli tjedan dogodio se i u izvještavanju RTS-a. Objektivno su izvijestili s prošlotjednog prosvjeda i izazvali veliku ljutnju predsjednika. Zapravo svi koji javno podržavaju prosvjede postaju na neki način mete napada. Tako je u skupštini Srbije prava hajka podignuta i na glumce koji su bili u prosvjednoj povorci", poručila je Štrbac. 

"Vladajući su išli tako daleko da su ih nazvali šljamom. Svi ti napadi kao da su dodatno ojačali volju prosvjednika i velik broj javnih osoba iz tjedna u tjedan beskompromisno sudjeluju u borbi protiv nasilja. Ovoga puta neki su zauzeli pozornicu, bio je tu Ivan Ivanović, Zoran Kesić, a trebao bi doći i Dragan Bjelogrlić", istaknula je reporterka.

"U kojem društvu mi danas živimo? U što se naše društvo pretvorilo?", zapitala je masu Svetlana Bojković. "Pošto nisam htio da se prodam, na meni je izvršeno nasilje. Prebili su me na smrt i izbacili na ulice da me neko pregazi", poručio je Jovica Nikolić.

Drugi su predsjednika pozvali da ispuni zahtjeve protesta. 

"Predsjedniku Vučiću sigurno nije drago da oporba iz tjedna u tjedan okuplja ovoliku masu. Cijelo središte grada je blokirano, radi se o desecima tisuća ljudi", zaključila je Štrbac, a ostatak pogledajte u prilogu.

Snažna fotografija

Snažna fotografija obišla je društvene mreže. Na nebu iznad Srbije našao se predsjednik Vučić kojeg nose baloni, prenosi N1 Srbija.

 

 

Na prosvjedu i provokatori

Na prethodna četiri prosvjeda, održana na poziv proeuropske oporbe, deseci tisuća prosvjednika blokralo je središte grada, dvaput glavnu prometnicu na autocesti kroz prijestolnicu, a prošle subote u povorci je blokirana Radio-televizija Srbije, čije izvještavanje prosvjednici ne vide kao informiranje u javnom interesu već kao nekritičku naklonost aktualnoj vlasti.

Pročitajte i ovo Poruke pred školom u Beogradu - 5 Ubijeno 10 osoba Je li bilo vršnjačkog nasilja? Vlada Srbije objavila rezultate izvanrednog nadzora u beogradskoj školi

Današnji prosvjed bi mogao biti još masovniji uslijed oštrih reakcija u javnosti nakon što su zastupnici vladajuće Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije nazvali "šljamom" glumce koji su podržali prosvjednike i njihove zahtjeve.

Glumci su ovog tjedna objavili proglas nazivajući nasiljem ocjene zastupunika SNS-a.

Organizatori prosvjeda upozorili su da bi na današnji skup mogli biti ubačeni provokatori iz desničarskih skupina pod kontrolom vlasti kako bi se delegitimirali zahtjevi prosvjednika.

Poručeno je da neće biti razgovora s predsjednikom Srbije sve dok ne budu ispunjeni svi zahtjevi građana koji "traže normalnu državu, u kojoj će svi biti sigurni".

Pročitajte i ovo Dva prosvjeda u Srbiji - 4 Kultura nasilja Na ulicama Beograda dvije Srbije: "Ne samo da smo došli skupljati smeće za njima, nego da propagiramo potpuno drugačije vrijednosti"

Među ostalim, traži se smjena vodstva RTS-a, oduzimanje nacionalnih frekvencija komercijalnim provladinim televizijama Pink i Happy zbog kršenja zakona, promicanja nasilja i nemorala i emitiranja programa koji afirmiraju nasilje, kriminal i agresiju.

Na popisu zahtjeva je i smjena ministra unutarnjih poslova Bratislava Gašića, direktora sigurnosne agencije (BIA) Aleksandra Vulina, nakon što je prethodno pod pritiskom javnosti ostavku podnio ministar prosvjete Branko Ružić.

Vlast prosvjede smatra političkim, a proeuropsku oporbu optužuje da "lešinari" tragedijama.

Prosvjed završio najavom

"Srbija veselih, nasmijanih, slobodnih ljudi koji izlaze uprkos strahu i ljudima koji pokušavaju da ih ucjene i slome", takvu Srbiju predviđa Savo Manojlović iz Pokreta Kreni - Promeni, ispričao je za Novu.rs.

Prosvjednici ostavljali su svoje poruke na zgradi sjedišta predsjednika Vučića. "Smijat ću se opet", "AV, neću živjeti pod tvojom dijagnozom" i "Samo je ljubav potrebna" neke su od njih.

Prosvjed je završio nešto iza 21 sat, a najavljeno je i šesto po redu okupljanje građana idućeg tjedna.

 

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.
 

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene