'Tajna američkih žrtava', naziv je reportaže objavljene u New York Timesu, koju je potpisao autor C.J. Chivers. Radi se tajni koju je Pentagon skrivao godinama. Između 2004. i 2010., prema Timesu, vojnici su pronašli tisuće komada zahrđale kemijske municije diljem Iraka, a sve je bilo proizvedeno prije 1991.
Pročitajte i ovo
Rat u Europi
Sjevernokorejski vojnici u Ukrajini: Topovsko meso ili specijalne snage? "Nemaju iskustva, ali su mentalno vrlo otporni"
UN-ovo izvješće
Gotovo 70 posto žrtava rata u Gazi su žene i djeca: "Najmlađa žrtva bio je dječak star jedan dan"
Ususret ratu 2003. godine, Busheva administracija tvrdila je da Sadam Husein, tadašnji irački predsjednik, aktivno radi na oružju za masovno uništenje. Ovo je uključivalo tvrdnje o izradi biološkog oružja, kemijskog oružja i nuklearnog oružja.
'Volim kada čujem: Nije bilo kemijskog oružja u Iraku. A bilo ga je mnogo', rekao je narednik Jarrod L. Taylor.
U otkrivanju da je Husein uistinu imao takvo oružje, stoji i bilješka da je sve ono proizvedeno prije Zaljevskog rata 1991., i što je još sramotnije - uz pomoć SAD-a!
U svakom slučaju, sudionici su rekli kako su analize bojnih glava i ostataka pronađenog oružja, potvrdile propuste obavještajne službe.
Prvo, američka Vlada nije pronašla ono što je tražila kada je ušla u rat, a potom je propustila pripremiti svoje vojnike i medicinare za zastarjelo oružje kojeg su pronašli.
Posljednji američki vojnici napustili Irak
U mnogim ovim slučajevima, Chivers naglašava, osoblje za odlaganje eksplozivnih sredstava, vjerujući da rukuju sa starom artiljerijom nastalom kao improvizirane eksplozivne naprave - rastavljali su ih u skladu s onim što su mislili da sa oni jesu - kemijski neopasni.
Opasno oružje čak su prevozili i u kamionima, u potpuno neprikladnim uvjetima, pri čemu je ono ispuštalo sarin - otrovnu supstancu koja utječe na živčani sustav te je klasificirana kao kemijsko oružje, a proizvodnja i skladištenje ove supstance je zabranjeno 1993. po Konvenciji Kemijskog oružja. Sarin je na sobnoj temperaturi bezbojan i bezmirisan te isparava relativno brzo.
Osim sarina tu je bila i opasna supstanca iperit.
'Osjećam se više kao zamorac nego kao ranjeni vojnik', rekao je bivši narednik koji je imao opekline od iperita 2007. godine te su mu uskratili bolnički tretman i liječničku evakuaciju u SAD unatoč zahtjevima njegova nadređenog.
I Kongres je o ovakvim slučajevima samo djelomično informiran, a vojnicima se sugeriralo da o tome ne govore odnosno da daju samo varljive izjave o tome što su u Iraku pronašli.
'Rekli su mi da kažem da nije ništa važno', ispričao je Jarrod Lampier, nedavno umirovljeni vojni dužnosnik koji je bio na mjestu najvećeg pronalaska kemijskog oružja u ratu, u bivšem kompleksu Republičke zgrade.
Jarred L. Taylor, bivši narednik čija su dva vojnika zadobila opekline iperitom, našalio se o 'ranama koje se nikada nisu dogodile' od 'stvari koje ne postoje'.
Javnost je bila obmanjena cijelo desetljeće. 'Obožavam kad čujem da nije bilo kemijskog naoružanja u Iraku. O, bilo ga je. Bilo ga je puno!', zaključuje on.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook