Planinari, trkači i biciklisti željni upoznavanja još uvijek divlje i neukroćene prirode tijekom cijele godine mogu očekivati mnoštvo raznolikih sadržaja u Slavoniji i Baranji. Naš je prijedlog da u obilazak krenete iz Osijeka, grada s najviše biciklističkih staza u Hrvatskoj. Iz gradskog središta pedalom ste za samo pola sata u Kopačkom ritu, jednoj od posljednjih netaknutih močvara u Europi. Jahanje konja, veslanje u kajaku ili promatranje ptica samo su neke od aktivnosti u ovom zelenom prostranstvu, a ljubitelji bicikla u Zlatnoj Gredi mogu otkrivati podunavske šume ili se dunavskim nasipom uspeti na vinorodno Bansko brdo. Gatorima i vinogradima, Putevima divljači, Beljskim vinogradima ili Baranjskim surducima neke su od novih kružnih ciklostaza koje možete pronaći na web stranici TZ-a.
Hrvoje Jurić, Krndija
(Foto:
PR)
Stotine hektara vinograda i šuma, polja makova, žita i uljane repice atraktivni su elementi krajolika Banskog brda visokog samo dvjestotinjak metara. Fantastični vidici na okolnu ravnicu te jedinstveni surduci - strmi i duboko usječeni putevi - najviše privlače bicikliste i planinare. Osim što ga lokalno stanovništvo zove Planina, na Banskom brdu postoje i službeno registrirana četiri planinarska puta Baranjske planinarske obilaznice. Također je napravljeno šest kružnih turističkih staza koje kreću iz vodećih turističkih mjesta kao što su Karanac, Zmajevac i Batina, a njih, kao i druge kružne pješačke staze poput Našičkog puta grofova, Đakovačkog long runa, Osječkog đira te Erdutskog zelenog kruga, također možete pronaći na outdoor stranici.
Marko Banić, Jezero Borovik
(Foto:
PR)
I Erdutski vinski poluotok ima svoju Planinu za šetanje, koja je još niža od ove baranjske. Ekološko-edukativna staza Porić nalazi se u šumama uz obalu Dunava, između Aljmaša i Erduta, ukupne dužine 12 kilometara. Jezikom kulturne baštine rečeno, šetnja dunavskim limesom od aljmaškog marijanskog svetišta do srednjovjekovne erdutske kule. Za potpuni je doživljaj naša sugestija okrepa dunavskim vinima i riječnim specijalitetima, jer bez toga nije moguća potpuna sinestezija mirisa, boja i okusa Dunava!
Hrvoje Jurić, Kopački rit
(Foto:
PR)
Onima koji ne vjerujuju u planine od 200 metara, predlažemo da otkriju bajkovit, umirujući i očuvan šumski krajolik Krndije. Šetnja kroz povijest „prirode i društva“ ovdje je posebice zanimljiva krene li se rutom Našičke geološke staze. Dvadesetak kilometara duga kružna trasa s ishodištem i završetkom u mjestu Seona odvest će vas 400 milijuna godina daleko u prošlost.
Marko Banić, Jezero Borovik
(Foto:
PR)
Na južnim obroncima Krndije prema Đakovu nalazi se umjetno jezero Borovik, izletničko i rekreacijsko odredište skladno uklopljeno u okolni krajolik šumovitih brežuljaka. Borovik je i jedna od najatraktivnijih lokacija za ribolov i kampiranje u Slavoniji te mjesto brojnih manifestacija na otvorenom. Uz samo jezero nalazi se restoran te kamp-odmorište, a u blizini je i planinarska kuća, smještena na trasi Slavonskog planinarskog puta, najstarije hrvatske planinarske obilaznice. Summa summarum, krenite ovoga proljeća prema istoku Hrvatske po dozu zdravlja, prirode i rekreacije!
TZ OBŽ
(Foto:
PR)
HTZ
(Foto:
PR)