"Hrvatska je po brojnim pokazateljima na samom začelju Europe, po pravosuđu, po korupciji, po životnom standardu, po konkurentnosti gospodarstva, po iskorištenosti europskih fondova, pa tako i u primjeni kružne ekonomije", upozorio je Bernardić na predstavljanju politike zelenog razvoja Restart koalicije.
Pročitajte i ovo
šire pitanje
Završno sučeljavanje - Pogledajte kako je Bago zbunio Bernardića: ''Kakva jaja?''
komentirao i škoru
Bernardiću sporno otvaranje granica, komentirao upute DIP-a: ''To je skandalozno, kako će oboljeli glasati?''
"Udio kružne uporabe materijala je 4,4 posto, dok je prosjek Europske unije 11,7 posto, po pitanju ekoinovacija zauzimamo osmo mjesto od dolje, a produktivnost u svim sektorima bioekonomije Hrvatske iznosi samo 38 posto prosjeka EU-a, odnosno u Hrvatskoj 13.000 eura dodane vrijednosti po zaposlenom, dok je u EU 41.000 eura“, kazao je.
Zeleni novi plan je ključni razvojni dokument Europske unije koji predviđa društvenu i ekonomsku transformaciju Europe do 2050. godine, što znači da će Hrvatska morati intenzivnije i brže raditi na tranziciji s linearne prema kružnoj ekonomiji, i to usvajanjem i discipliniranom provedbom strategije zelene transformacije Hrvatske, ističe Bernardić.
Budući da Hrvatska uvozi oko 50 posto hrane i energije u tim sektorima postoji prostor za zeleni razvoj i zapošljavanje velikog broja ljudi.
Strategija kružne ekonomije za sljedeće desetljeće
Najavio je osnivanje Koordinacije za održivi razvoj i zelenu transformaciju Hrvatske, a u prvih mjesec dana nove Vlade donošenje Zakona o iskorištavanju punog potencijala konoplje - Lex cannabis.
Među ciljevima politike zelenog razvoja izdvojio je donošenje Strategije kružne ekonomije za sljedeće desetljeće u prvoj polovici 2021. godine te izgradnju 100 biokompostana i sortirnica otpada i 50 manjih bioplinskih postrojenja korištenjem sredstava iz EU fondova.
Naznačili su namjeru da do kraja desetljeća cirkularna ekonomija dosegne 25 posto, što bi nas svrstalo iznad prosjeka EU-a i omogućilo otvaranje 100.000 novih radnih mjesta, a do 2024. godine 14. mjesto na listi uspješnosti ekoloških inovacija u EU-u.
Bernardić je istaknuo da će glavni izvori financiranja zelene transformacije biti sredstva iz EU fondova i programa Horizon Europe, državni i lokalni proračuni, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, HBOR i komercijalne banke, privatne investicije i donacije.
Predsjednica SDP-ova Savjeta za zeleni razvoj Mirela Holy istaknula je kako zelena transformacija mora biti glavna paradigma promjene te da je zeleni novi plan ključni razvojni dokument u EU-u koji podrazumijeva velika ulaganja u energetsku učinkovitost.
"Kako bi se uspostavila ta klimatski neutralna, odnosno kružna ekonomija nužna je potpora apsolutno svih segmenata industrije. Ta tranzicija je veliki izazov, ali je i velika prilika za razvoj i otvaranje cijelog niza novih i dobro plaćenih radnih mjesta“, rekla je Holy te dodala kako bi zelena politika imala tri glavna ključna elementa - poticanje cirkularne, odnosno kružne ekonomije, biogospodarstvo i kreativnu ekonomiju.